Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Trump “11 Eylül Kurbanları Tazminatı Fonu” Yasasını İmzalayarak 2092’ye Kadar Uzattı

ABD Başkanı Trump, 11 Eylül mağdurlarının ailelerine bütçeden ayrılan tazminatın, 2092 yılına kadar uzatılmasını sağlayan yasa tasarısını imzaladı.
Trump “11 Eylül Kurbanları Tazminatı Fonu” Yasasını İmzalayarak 2092’ye Kadar Uzattı
HABER GİRİŞ

11 Eylül 2001 tarihinde, tüm dünya hafızalardan silinmeyecek bir terör olayına şahit oldu. Amerika’nın New York kentindeki ikiz kulelere düzenlenen terör saldırısında, 3 bine yakın kişi hayatını kaybetmişti.

İnsanlık tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçen olay, El-Kaide terör örgütü tarafından kaçırılan dört uçaktan ikisinin, ikiz kulelere yaptığı saldırı şeklinde gerçekleşirken, 110 katlı iki bina dakikalar içerisinde yerle bir olmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, söz konusu saldırıda zarar gören ailelere tahsis edilen yardımların 2092 yılına kadar uzatılmasını sağlayan yasa tasarısını imzaladı.

Başkan Trump 11 Eylül Kurbanları Tazminat Fonu isimli yasa tasarısını imzalayarak, saldırıda mağdur olan ailelere verilen tazminatların 2092 yılına kadar uzatılmasını sağladı.

11 Eylül SaldırısıBu sayede büyük terör saldırısında zarar gören ailelere ayrılan bütçe, söz konusu tarihe kadar kalıcı hale getirilmiş oldu. Kendisinin de bir New Yorklu olarak o günü yaşadığını söyleyen Trump, 11 Eylül kurbanlarıyla ilgilenmesinin mutlak bir görev olduğunu dile getirdi.

Söz konusu yardımlar daha önce yapılan anlaşmalar çerçevesinde, 2020 yılında sona eriyordu. Ancak ABD Kongresi’nde geçen ay yeniden gündeme gelen konu kamuoyunda da birçok tartışmaya yol açmıştı. Bunun üzerine Trump, 11 Eylül kurbanları ve aileleri için gereken her şeyin sözünü vermişti. Dün attığı adımla da bunu doğrulamış oldu.

GCM Yatırım Banner
Wall Street Journal’da yer alan bir haber, 11 Eylül davasına ilişkin yeni bir iddiayı gündeme getirdi.

11 Eylül DavasıSaldırıyı düzenleyen kişilerin 15 tanesi Suudi Arabistan vatandaşı olduğu için yüzlerce kişi bu ülkenin parmağı olduğunu düşünerek dava açmıştı. 18 yıl önce gerçekleşen terör saldırısını organize etmekle suçlanan Halid Şeyh Muhammed bir iş birliği teklifinde bulundu.

Kendisine idam cezası verilmemesi halinde, terör kurbanlarının Suudi Arabistan’a karşı açtığı davaya yardımcı olacağını söyledi. Sanık ismin avukatı, idam cezasının tamamen ortadan kalkması halinde çok daha büyük bir iş birliğinin mümkün olabileceğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.