Yatırım yapmaya başla!

Tropik Meyve İhracatı %7 Artışla 4 Milyon Doları Aşkın Gelir Sağladı!

Bu yılın Ocak-Ekim döneminde Türkiye'nin gerçekleştirdiği tropik meyve ihracatı, yıllık bazda kaydettiği %7 artışla 4 milyon dolar seviyesini aştı.
Tropik Meyve İhracatı %7 Artışla 4 Milyon Doları Aşkın Gelir Sağladı!

İhracatta 2019 genelini verimli geçiren Türkiye, tropik meyve sektöründe de yeni başarılar kaydediyor. Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) verilerine göre  2018 yılında 4 milyon 645 bin dolar tutarında tropik meyve ihracatı yapılmıştı. Bu faaliyetlerde en fazla payı alan meyve ise kivi oldu.

Veriler, 2019’un Ocak-Ekim döneminde gerçekleştirilen tropik meyve ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %7 oranında artarak 4 milyon 200 bin dolara çıktığını gösterdi. Bu alandaki dışa satımda kivi, 2 milyon 788 bin dolar ile yine en fazla ihraç edilen meyve olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’nin en fazla yaş meyve-sebze ihracatı gerçekleştirdiği ülkelere bakıldığında ise Rusya 870 bin dolar ile liderliğini korudu.

Rusya İhracatta İlk SıradaKonuyla ilgili açıklama yapan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, son yıllarda özellikle Akdeniz ve Ege Bölgesi’ndeki üreticilerin tropik meyveye yoğunlaştığını söyledi. Karadeniz Bölgesi’nde kivi yetiştiriciliğinin oldukça fazla olduğuna işaret eden Uçak, Akdeniz’de ise avokado gibi ürünlerin çokça bulunduğunu belirtti.

Ejder meyvesi, mango ve frenk üzümü gibi diğer tropik meyvelerin de son zamanlarda sıkça yetiştirildiğini ekledi. Bu tarz tropik meyvelerin hem iç piyasada yaygın olarak tüketildiğini hem de diğer ülkelere ihraç edildiğini açıkladı. İhracat faaliyetlerinin ilerleyen yıllarda daha da artacağını öngördü.

Uçak, Türkiye’nin tropik meyve ihracatını her geçen yıl artırdığını söylerken, kivi gibi yetiştirilmesi zahmetli olmayan meyvelerin olumlu iklim koşullarının da katkısıyla üreticileri zor duruma sokmadığını aktardı.

Kivi Üreticileri Zor Duruma SokmuyorÇiftçilere ekim yapmadan önce toprağı iyi bir şekilde analiz etmelerini öneren Uçak, Türkiye’nin bir dönem kiviyi başka ülkelerden ithal eden bir ülke olduğunu hatırlattı. Kivide ihracat yapan bir ülke konumuna gelmenin üretici, ihracatçı ve aynı zamanda ekonomi için fayda sağladığını ifade etti.

Türkiye’nin muz üretiminde de önemli bir ivme kaydettiğini açıklayan Uçak, durum böyle giderse muz ithal etmeye ihtiyaç duyulmayacağını ve böylelikle muzda dışa bağımlılığın azalacağını öngördü. Türkiye’de yetiştirilmesi mümkün olan her türlü meyvede ithalatı sonlandırmayı hedeflediklerini ifade eden Uçak, böylelikle Türkiye ekonomisinin daha iyi bir duruma geleceğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum