Yatırım yapmaya başla!

Tartışmalı Eski CEO Travis Kalanick, 547 Milyon Dolarlık Uber Hissesini Paraya Çevirdi

Uber’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Travis Kalanick, şirketin halka arz edilmesinden aylar sonra hisselerini paraya çevirerek yarım milyar dolardan fazla kazandı.
Tartışmalı Eski CEO Travis Kalanick, 547 Milyon Dolarlık Uber Hissesini Paraya Çevirdi

Uber’in tartışmalı CEO’su Travis Kalanick, kurucu ortağı olduğu şirketin halka açılmasından aylar sonra hisselerini paraya çevirerek 547 milyon dolarlık kazanç elde etti.

Mayıs ayında tarihin en kötü halka arzlarından birine imza atan Uber, 42 dolarlık fiyattan açılış yapmış, uzmanlar ve yatırımcılar IPO’nun hayal kırıklığı yarattığını söylemişlerdi.

Cuma günü Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bildiriye göre Kalanick’in işte bu halka arzdan aylar sonra hisse satışı yaptığı öğrenildi.

Travis Kalanick Elde Tutma Süresinin Bitmesinin Ardından Hisselerinin %20’sini Sattı180 günlük elde tutma süresinin sona ermesinin ardından araç paylaşımı şirketindeki hisselerinin yüzde 21’ini satan Travis Kalanick’in bu satıştan yaklaşık 547 milyon dolar elde ettiği aktarıldı. Ayrıca Cuma günkü kapanış fiyatı itibariyle Kalanick’in Uber’de 2 milyar dolar değerinde 75 milyon civarında hissesinin bulunduğu bildirildi. İlaveten Uber’in piyasa değeri, ilk işlem günündeki yaklaşık 70 milyar dolardan 45 milyar dolara geriledi.

Kalanick, şirket için cinsiyet ayrımcılığı, taciz ve toksik iş yeri kültürü iddialarını da içeren zorlu bir dönem boyunca başkanlık eden tartışmalı bir şahsiyetti.

Travis Kalanick Uber Hisse Satışı İddiaların patlak vermesinin ardından görevden ayrılmıştı ancak Kalanick gibi yöneticiler şirketteki büyük kayıplara rağmen firmalarından kar etmeye devam ediyorlar. Öte yandan Uber, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 1.2 milyar dolar kaybetti ve önceki çeyrekte 5.2 milyar dolarlık kayba imza attı.

Aynı dönemde hisse başına 68 sent zarar eden Uber, 63 sentlik beklentilerin üzerine çıktı. Üçüncü çeyrekteki net satış geliri ise 3.53 milyar dolar ile önceki çeyreğe kıyasla yüzde 23 arttı. Analist beklentileri ise 3.39 milyar dolar olacağı yönündeydi.

San Francisco merkezli şirketin hisseleri, Pazartesi sabahı yapılan işlemlerde 26.44 dolardan yüzde 2.2 düştü. Mayıs ayındaki pazar çıkışından bu yana yaklaşık yüzde 41 oranında değer kaybetti. Bunların yanında elde tutma süresinin sona erdiği Çarşamba günü de hisseler, satış beklentileriyle geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum