Yatırım yapmaya başla!

2018 Trafik Sigortası Primleri ile İyi ve Kötü Sürücü Ayrılacak!

Gelecek yıl trafik sigortası primlerine getirilecek güncellemelerle iyi sürücü – kötü sürücü ayrımı daha bariz olacak. İşte detaylar…
2018 Trafik Sigortası Primleri ile İyi ve Kötü Sürücü Ayrılacak!

2018 yılında trafik sigortası prim fiyatlarına gelecek güncellemeler hakkında, Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Dr. Şerif Çakırsoy bazı sinyaller verdi. İyi sürücülerin daha fazla ödüllendirilmesi konusunun değerlendirildiğini söyleyen Çakırsoy, mutlaka bir güncelleme yapılacağını söyledi.

Eylül ayında ‘kötü sürücü’ için trafik sigortası şartlarında değişiklik yapılmıştı. Şimdi ise iyi ile kötü ayrımının daha fazla yapılacağı söyleniyor.

İyi ve Kötü Sürücü Ayrılacak

Marmara Üniversitesi’nde gerçekleşen konferansta Çakırsoy’a,“2018 yılı için trafik sigortası prim fiyatlarında bir değişim ya da artış öngörülüyor mu?” sorusu soruldu. Çakırsoy ise “mutlaka bir güncelleme olacaktır” şeklinde cevap verdi. Artan maliyetlere dikkat çekerek, bunları senaryolar ve alternatifler şeklinde müsteşar ile bakana ileteceklerini belirtti. Bunun sonucunda bir güncellemenin mutlaka olacağını vurguladı.

Bir rakam veya oran vermenin yanlış olacağını söyleyen Çakırsoy, iyi sürücünün ödüllendirilip, kötü sürücünün daha fazla cezalandırılacağına dikkat çekti.

İyi Ödüllendirilecek Kötü Cezalandırılacak

7 basamak olan sürücü skalasının, 17 basamak olabileceğini, böylece iyi sürücülerin daha fazla ödüllendirileceğini açıkladı. Kötü sürücüler için ‘trafik canavarı’ benzetmesini yineleyerek daha çok prim ödeterek cezalandırılmalarının konuşacaklarını vurguladı. Bu sistemin, kendini sürekli güncellemesi gerektiğinden de bahsetti.

Eylül ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan rapordan, iyi – kötü sürücü ayrımı ile ilgili ilk sinyaller gelmişti.

İlk Sinyal Gümrük ve Ticaret Bakanlığından Gelmişti

Sürücülerin en fazla zorunlu mali trafik sigortası primlerinin yüksekliğinden şikayet ettiği söylenmiş ve buna göre bir düzenlemesi gelmesi istenmişti. Yaş ve kaza durumunun göz önünde bulundurularak, diğerlerine göre daha yüksek bir fiyatla trafik sigortası yapılması eleştirilmişti. Yüksek trafik sigortası fiyatlarının, sürücüleri sigortasızlığa ve suça ittiği de vurgulanmıştı. Anlaşılan o ki; 2018 yılında trafik sigortası primlerine getirilecek güncellemede, iyi – kötü sürücü ayrımına daha fazla odaklanılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum