Yatırım yapmaya başla!

Trafik Sigortasının Mantığı Eylül Ayında Değişiyor!

Zorunlu trafik sigortasında Eylül ayından itibaren yeni bir uygulamaya geçiliyor.
Trafik Sigortasının Mantığı Eylül Ayında Değişiyor!

Otomobil sahiplerinin trafikteki bir güvencesi olarak bildiğimiz trafik sigortalarında yeni bir döneme giriliyor. Yıllık bazda insanlara zorunlu tutulan uygulama bir çok yenilik ve değişime uğramıştır. 2018 yılında yürürlüğü alınan bir kararla, sigorta primlerindeki ödemeler kişilerin trafikteki tutumlarına göre şirketlere ödeme yapama kararı alınmıştı.

Ayrıca alkollü, kırmızı ışık ihlali ve ehliyetsiz kaza yapan sürücülerden de kaza sonrası karşı tarafın maddi olarak zarar gördüğü durumlarda bedel sürücüden istenebilecekti. Sigorta ile ilgili son değişim de ikinci el araç alım satımlarını ilgilendiriyor.

Noterden yapılan alım satım sonrasındaki “satıcının trafik sigortasını kullanma” dönemi bitiyor.

Bunun çok mantıklı bir uygulama olduğunu en başından söylemek isteriz. Belki de bu zamana kadar değiştirilmeyen bu maddede, kişiler satın aldıkları araçların sigortalarından yararlanamayacak.

Eylül ayından itibaren notere giden ve araç satın alan kişiler anında zorunlu trafik sigortasını yaptırmak zorundalar. Uygulamanın şu andaki halinde; araç alımı noterde gerçekleştirdikten sonra 15 gün kadar sigorta yenilemesi için müsaade veriliyordu.

Ancak trafik sigortasını kendi üzerinize alacağınız bu süre zarfında kazalar yaşanabiliyor ve bu, satıcıyı olumsuz etkiliyor. Noter satışı resmi olarak yapıldığından, alıcının kazası satıcı kısmına yansıtılmasa da gelecek sene ki prim ödemesinde fazla fiyatlar çıkabiliyordu.

Bunu önlemede iyi bir adımın atıldığı söylenebilir. Zorunlu Trafik Sigortası’ndaki bu yenilik yasa olarak kabul edildi. Eylül ayından itibaren noterde alım satım yapan kişiler, buna tabi tutulacak. Alıcılar yeni araçlarıyla yola çıkmadan önce şirketleriyle görüşerek kendilerini garantiye almak zorundalar.

Yapılmadığı takdirde ilk başta bir kaza yaşandığı zaman ölüm veya yaralanma yaşanması durumunda ağır yaptırımlar olacaktır. Öte yandan trafik kontrollerinde yapılan bir denetimde gerekli sigorta işlemleri yapılmadığı tespit edilirse, aracınız bağlanır ve ceza ödemek zorunda kalırsınız!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları
  1. bu konuda henüz hazine müsteşarlığından sigorta şirketlerine gelen bir açıklama yok. şu an hala sigorta şirketleri 15 gün opsiyonlu işlem yapmaktalar.


Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum