Yatırım yapmaya başla!

Trafik Sigortalarına Zam Kapısı Tekrar Açılıyor!

Yeni düzenlemeye göre sigorta şirketleri Eylül ayından itibaren yeni primlendirme dönemine geçiyor. İşte haberimizin detayları...
Trafik Sigortalarına Zam Kapısı Tekrar Açılıyor!

Trafik sigortalarında yapılan tavan fiyat uygulamasından sonra sizlere son olarak yeni sigorta şartnameleri değişiminden bahsetmiştik. Hazinenin trafik sigorta firmaları için aldığı aylık %1 artışını, Eylül ayından itibaren %1.5‘a çıkartıyor.

Yapılan değişimlerle, vatandaşların yaptıkları kaza oranlarına göre derecelendirme yapılıp, yıllık ücretlendirmelerin ona göre alınması kararı alınmıştı. Son 4 aylık dilimde %1 artışla seyreden trafik sigortaları, önümüzdeki 6 aylık dilimde daha fazla artış göstereceği bildirildi.

Rakamlardan yola çıkıldığı zaman 2017 yılı sonunda toplam artış yüzdesinin %10 olacağı söylendi.

Nisan ayındaki düzenlemede otobüs, kamyon, otomobil ve motosiklet araç gruplarına en yüksek ödenecek tavan fiyatlar bildirilmişti.

Değişimden sonra fiyat aralıklarına baktığımızda yaklaşık %30’lara varan indirime gidilmişti.

“Hasarsızlık Kademesi” adı altında 7 basamaklı prim düzenlemesi yapılmıştı. Buna göre sene boyunca hiç kaza yapmayanlar ile 3’den fazla kaza yapanların, bu aradaki basamaklara göre prim ödemesi çıkmaktadır. 5-6-7. basamakta değerlendirilen vatandaşlar yaklaşık %45’e varan indirim alabiliyorken, kaza oranı yıl içerisinde fazla olanların ise %150 primlerinde artış oluyor.

Aşağıdaki tabloda gördüğümüz gibi mevcut tavan fiyat ve artıştan sonraki ödenecek prim listesini görüyoruz.

Otomobillerin için konuşacak olursak; Nisan ayında 807 olan tavan fiyatlı sigorta primi Aralık ayında 891‘e yükseliyor. Bu da 84 TL‘lik bir artış demek. Sırayla prim artışları araç cinsine göre yükseliyor.

31 koltuklu üzeri otobüslerde Nisan-Aralık ayları farkı 520 TL oluyor. Evet, sonuç olarak sigorta şirketleri Eylül ayından itibaren %1’lik artış oranını %1.5’a çıkartıyor. Vatandaşların bu artışa tepkileri ne olur bilemiyoruz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum