Yatırım yapmaya başla!

Trafik Sigortası Şartlarında Herkesi İlgilendiren Önemli Değişimler Yapıldı!

Trafik Sigortası Şartlarına, yeni getirilen ağır kusur maddesiyle kaza yapan sürücülere ödenecek tazminatlarda düzenlemeye gidildi. İşte detaylar...
Trafik Sigortası Şartlarında Herkesi İlgilendiren Önemli Değişimler Yapıldı!

Son zamanlarda fazlasıyla gündemi dolduran konulardan bir tanesi de “Trafik Sigortaları” oldu. Daha önce araçların zorunlu trafik sigortalarında yapılan fazla fiyat uygulaması tepki çekmişti ve düzenlemeye tabi tutulmuştu. Geçen günlerde yapmış olduğumuz 32 bin sürücüyü ilgilendiren haberimizde aslında şimdi söyleyeceğimiz konuyla bağlantılı. Resmi Gazete’de yayınlanan sigorta değişikliğine göre “ağır kusur” ifadesi ile sigorta şirketleri artık kaza yapan sürücülerden ücret talep edebilecek.

Değişiklik ile gelen kural maddeleri sürücülerin ehliyetsiz, alkollü, kırmızı ışık ihlali vb. olaylardan sonra yaşanan trafik kazalarının maddi kısmını sürücüden isteyebilecek.

Ehliyetsiz veya ehliyetine el koyulmuş vatandaşlarda ağır kusurlu olarak işlemleri yapılacak.

Artan trafik sigortalarının nedeni olarak daha önceden açıklama yapan İSAD Başkanı Turusan Bağcı “Tazminat tarafında 2014 ve 2015 yıllarında sektörün öngöremediği ve anlam veremediği bir artış oldu. Araştırmalara göre bunda hasar takip şirketlerinin açtığı geri dönük davalar rol oynadı. Anılan şirketler mantar gibi çoğaldı. Bunlar geriye dönük ölüm ve yaralanmalar ile ilgili dava açıyor. Davadan galip geliyor ve büyük tazminatlar elde ediliyor.

Buna göre sigorta şirketleri ağır kusurlu sürücüleri sigortadan muaf tutulacak. Yaşanan kazada kusurlu tarafın vefat etmesi durumunda ücret, mirasçılarından alınabilecek.

Yapılan değişimden önce yaşanan kazalarda hangi tarafın kusurlu olduğuna bakılmıyordu. Artık yeni tebliğe göre şirket tazminat ödese bile bunu sürücüden geri isteyebilecek.

Ağır kusur kuralı ile birlikte kazalarda oluşan durum ve farklarda belirginleşecektir. Yeni önergenin yıl başında devreye girmesiyle trafik sigorta primlerininde de düşüş bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum