Yatırım yapmaya başla!

TPF Bazı Ürünlerde KDV Oranının %8’den %1’e İndirilmesini Önerdi

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, bazı temel gıda ürünlerinde KDV oranının düşürülmesini önererek, marketlerin sayısına düzenleme getirilmesini talep etti.
TPF Bazı Ürünlerde KDV Oranının %8’den %1’e İndirilmesini Önerdi

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) bu yıl 11. si düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) etkinliğini Haliç Kongre Merkezi’nde yaptı. Etkinliğin açılışında konuşan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, bazı gıda ürünlerindeki KDV oranının %8’den %1’e indirilmesini talep ettiklerini söyledi.

Naylon poşet kullanımını azaltmak için iki yıldır yoğun çalışmalar yürüttüklerini ve bunun karşılığını 2019’dan itibaren almaya başladıklarını dile getirdi.

Mustafa Altubilek, daha önce yılda kişi başı 440 olan naylon poşet kullanımının 70’e indiğini söyledi.

Ücretli poşet uygulamasından sonra kişi başı kullanım sayısının çok ciddi oranda düştüğünü belirten Altunbilek, Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB) etkinliğinin iki gün süreceğini söyledi. Ankara’da başlayan şubeleşmenin zamanla 32 bini aşkın noktaya ulaştığını belirtti.

Gıda israfı, gıda fiyatları, iklim değişikliği, tarım ve gıda üretimi gibi konuların ülke ekonomisi için çok önemli olduğunu, bu nedenle de YZB platformunu kurduklarını kaydetti. Son zamanda yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle sektörün zaman zaman vatandaşlarla karşı karşıya kalmak zorunda olduğunu ve maliyetlerin her geçen gün arttığını sözlerine ekledi.

Tüm rekabet koşullarına rağmen, vatandaşın alım gücünü odaklarına alarak çalıştıklarını açıkladı.

Köylere kadar giden indirim mağazalarının yerel zincirlere büyük zarar vermeye başladığını söyleyen Altunbilek, son dönemde sebze ve meyve satışları için alınan önlemlerin yerel zincirlere zarar verdiğini dile getirdi.

Tanzim satışların zincir marketlerin 16 bin şubesinde başlatılmasını çok doğru bulmadıklarını, kendilerinin de 4 bin üyesi olduğunu ve rekabet açısından zarar verdiğini açıkladı. Perakendeciler olarak kendilerinin fiyat artırma gibi bir lüksü olmadığını aktaran Altunbilek, haksız ve fahiş fiyatların cezasını herkesten önce tüketicilerin vereceğini dile getirdi.

TPF Başkanı Altunbilek hal yasasının en kısa süre içerisinde tamamlanması gerektiğini söyledi.

Market sayılarına düzenleme getirilmesini talep eden Altunbilek, indirim mağazaları konusunda da önlem alınması halinde rekabette avantaj kazanacaklarını dile getirdi. Bir diğer düzenleme istedikleri konunun çalışma saatleri olduğunu, çalışma saatlerine yapılacak düzenlemenin küçük esnafa da rahat bir nefes aldıracağını aktardı.

Haftanın bir gününün tatil olmasının çalışanların hayat kalitesini yükselteceğini söyleyen Altunbilek, son taleplerinin ise vergi indirimi konusunda olduğunu açıkladı.

Yerel zincir marketlerdeki unlu mamuller, et, bakliyat ve zeytin gibi ürünlerde KDV oranının %8’den %1’e düşürülmesi talep edildi.

Söz konusu indirimlerin yapılması halinde sepetlerin daha ucuza dolacağını ifade eden Altunbilek, bu saydıkları ürünlerin tüketicilerin en çok ihtiyaç duydukları arasında olduğunu söyledi. Hükümetin sundukları önerileri dikkate alarak destek olmalarının ve yapılacak düzenlemelerin tüm perakende ticaret sektörünü kapsayacağını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin büyümesinin tüketici harcamalarının devam etmesi ve ekonomiye olan güvenin sürmesi anlamına geldiğini dile getiren Altunbilek, bunların yanında istihdamın da artması anlamına geldiğini kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum