Yatırım yapmaya başla!

TPAO Petrol Aramalarında Akdeniz’in Ardından Marmara ve Karadeniz’de Çalışmalara Başladı!

Bir süredir Akdeniz'de petrol ve doğal gaz arama çalışmaları yürüten Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şimdi de Marmara ve Karadeniz'e yöneldi.
TPAO Petrol Aramalarında Akdeniz’in Ardından Marmara ve Karadeniz’de Çalışmalara Başladı!

Türkiye, bir süre önce Akdeniz’de petrol arama çalışmaları başlatmıştı. Bu konudaki faaliyetler Maden Tetkik Arama (MTA) ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait gemiler olan Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa ve sondaj gemileri Fatih ile bir süre önce çalışmalarına başlayacağı duyurulan Yavuz tarafından devam ettiriliyor.

TPAO, Akdeniz’de başlattığı petrol ve doğal gaz çalışmalarına şimdi Marmara ve Karadeniz’de devam etme kararı aldı. Bu bölgelerde petrol sismiklerine başlayan ortaklık, Norveç’ten kiralanan “Shearwater GeoServices” isimli gemi ile Karadeniz ve Marmara’da hummalı bir çalışma yürütüyor.

2010’lu yılların başında TPAO, Brezilyalı Petrobras ve ABD’li Exxon Mobil gibi dünyanın ünlü petrol şirketleriyle Karadeniz’de birtakım faaliyetlere imza attı. Söz konusu ortaklık özellikle Orta Karadeniz’de derin sularda sondaj çalışmalarıyla gündeme geliyordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kasım ayı başındaki bir açıklamasında Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa isimli gemilerin Akdeniz’deki sismik çalışmalarının sürdüğünü açıklamıştı.

Enerji Bakanı Fatih DönmezYavuz sondaj gemisinin ise Güzelyurt civarında araştırma çalışmalarına başladığını duyurdu. Fatih isimli geminin ise Finike sondajını tamamlayarak ikmal nedeniyle Mersin Taşucu Limanı’na vardığını söylemişti. Dönmez, Türkiye’nin petrol ve doğal gaz arama üretim karlılığının bu çalışmalar sayesinde artacağını belirtti ve eğer kaynak bulunursa bunun millet ile paylaşılacağının haberini verdi.

Türkiye’nin iki sismik gemisinin halihazırda Akdeniz’deki faaliyetlerini sürdürdüğü biliniyor. TPAO’nun da bu sebepten Marmara ve Karadeniz’deki araştırmaları için bir gemi kiraladığına işaret eden Dönmez, bu iki bölgede bir süredir araştırmaların sürdüğünü söyledi. Hedeflerinin açık denizde petrol kaynağı bulmak ve eğer böyle bir şey varsa bunu halkla paylaşmak olduğunu dile getirdi.

Dönmez, petrol ve doğal gaz arama sonuçlarının ne zaman netleşeceği konusunda, bunun zor ve zahmetli bir süreç olduğuna işaret etti. Gerekli bulgulara rastlanması ve araştırmaların tamamlanması durumunda sondajın başlayacağını duyuran Dönmez, bu noktada yeniden sabırlı olunması gerektiğine dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum