Yatırım yapmaya başla!

Toys R Us İngiltere’deki Bütün Mağazalarını Kapatıyor: Çöküşün Nedeni Amazon mu?

Daha önce iflas erteleme talebinde bulunan ABD’li oyuncak devi Toys R Us, İngiltere'deki bütün mağazalarını kapatıyor. İşte haberin detayları;
Toys R Us İngiltere’deki Bütün Mağazalarını Kapatıyor: Çöküşün Nedeni Amazon mu?

Haftalar önce iflas erteleme talebinde bulunan, sonrasında ise ABD’deki 180 mağazasını kapatan Toys R Us, aylardır ödeyemediği borçlarıyla gündeme geliyordu. Hatta şirketin başına 28 Şubat’ta kayyum getirilmişti.

Ve Simon Thomas konuyla ilgili açıklamasında işletmenin tamamının satılabilmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını belirtmişti. Çünkü toplamda 4.9 milyar dolarlık borcu bulunan şirketin, 2018’de 400 milyon dolar, 2019’da ise 1.7 milyar dolarlık ödeme yapması gerekiyordu.

Ancak alıcı bulamayan şirket, İngiltere’de bulunan 106 mağazasını da kapatma kararı aldı.

Toys R Us İngiltere'deki 106 Mağazasını KapatıyorÜlkedeki mağazaların 6 hafta içinde kapatılacağı belirtilirken, Toys R Us’ın batışının binlerce kişinin işsiz kalmasına neden olacağı söylendi. Yani Toys R Us’ın çöküşüyle şirketin 3000 civarında çalışanı işsiz kalacak.

Neticede; Wal-Mart, Target ve Amazon gibi devlerle mücadele eden Toys R Us, çok daha düşük fiyatlı ürünler sunan şirketlere karşı pek başarılı olamadı.

Toys R Us Perakende Devlerine YenildiVe kaynaklara göre bugün personele yapılan açıklamada “gerçekçi olmak gerekirse herhangi bir alıcının çıkmasını beklemiyoruz” dendi. Ayrıca bazı çalışanların işlerine bugün son verildi. Öte yandan; zor günler yaşayan şirkette çalışmaya devam eden personele teşekkür edilerek, herkesin hakkının verileceği söylendi.

Neticede dev oyuncak üreticisi, azalan harcamalar, Brexit kaynaklı enflasyon ve online rakiplerine yenilerek çöktü.

Amazon Oyunca Sektöründe İlerlemek İstiyorVe bu çöküş, teknoloji şirketlerinin ve yaşanan değişimin şirketleri nasıl etkilediği yönünde büyük oranda fikir verdi. Çünkü Toys R Us, uzun süredir ABD’nin en büyük oyuncak zinciriydi.

Fakat başta Amazon’un, sonrasında da diğer perakende şirketlerinin yükselişiyle Toys R Us, kan kaybetmeye başlamıştı. Öte yandan; Toys R Us’ın içine düştüğü durumun Amazon tarafından gayet iyi kullanıldığını da belirtelim.

Keza e-ticaret devinin Khloe Kardashian’ın baby shower partisine sponsor olması, Amazon’un oyuncak sektöründe liderliğe oynadığına yoruldu. Zaten 2016’da Toys R Us’ın 912 milyon dolar, Wal-Mart’ın 1.3 milyar ve Amazon’un 2.16 milyar dolarlık online oyuncak ve bebek ürünü satışı yapması da gelecek hakkında az çok fikir vermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum