Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toyota’nın Üretimi Ağustos’ta Yüzde 44,3 Arttı

Japon otomobil üreticisi Toyota, Ağustos ayı raporunda üretimde rekor yüksek seviyeyi gördüğünü kaydetti. Haberin detayları aşağıda;
Toyota’nın Üretimi Ağustos’ta Yüzde 44,3 Arttı
HABER GİRİŞ

Toyota Motor Corp bugün araç satış, üretim ve ihracat raporunu yayımladı. Geçen yılki pandemi kısıtlamalarından kaynaklı satışlardaki düşüş işaret edilerek, bu sene hafifleyen önemlerle birlikte ihracatın başta Asya olmak üzere Ağustos’ta rekor seviyeye ulaştığını duyurdu.

Yarı iletken metallerdeki tedarik sorunlarına rağmen, başta büyük talep gören bölgeler olmak üzere tedarikçilerin çabaları ile hem küresel hem de denizaşırı üretimin de rekor seviye çıktığı açıklandı.

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre araç üretimi Ağustos’ta yüzde 44,3 oranında artarak 766 bin 683 adede çıktı.

Tedarik Sıkıntıları Gelecek Dönemi Belirsizleştiriyor

Üretim, bir önceki yıla göre yurt içinde yüzde 5,6, denizaşırında ise yüzde 65,1 oranında arttı. Japonya içinde 196 bin 38 adet araç üreten Toyota, böylelikle Ağustos ayında beş aydaki ilk artışını yaşadı.

Şirket, Ağustos ayındaki küresel üretimini Temmuz ortasında belirlenen 700 bin araç hedefini aştığını, ancak yılın başında yaptığı 850 bin adetlik tahminin altında kaldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Küresel çip sıkıntısı ve Çin’deki Covid-19 önemleri nedeniyle tedarik sıkıntıları yaşandığını bildiren Toyota, gelecek için belirsizlikler olduğunu vurguladı. Tüm sıkıntılara rağmen müşterilerine araç teslimlerini yapmak için her türlü çabanın gösterileceği kaydedildi.

Japonya’nın otomobil üreticisi Toyota, küresel satışlarını yüzde 3,8 artırarak 777 bin 47 adede yükseltti. Bu yükselişle son bir yıldaki ilk artışını gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın