Yatırım yapmaya başla!

Toyota, Tokyo’nun Kamuya Açık Yollarına 4. Seviye Otonom Aracını Bırakıyor!

Toyota, son teknoloji LIDAR ve sensörlerle birleştirdiği P4 Autonomous sistemini Lexus LS ile Tokyo caddelerine taşıyor.
Toyota, Tokyo’nun Kamuya Açık Yollarına 4. Seviye Otonom Aracını Bırakıyor!

Araçların geldiği son seviyeye halen daha alışmış değiliz. 2000’li yılların başında bir otomobil için bundan 20 sene sonra kendine kendine gidecek deselerdi inanmazdık. Ancak teknolojinin ani patlamaları özerk sürüşü doğurdu. Nasıl ki dünya devleri bir anda sistemlerini elektriğe çevirdi, aynı şekilde ayrılan milyar dolarların bir kısmı da özerk sürüş programlarına aktarılıyor.

Sistemi en çok takip eden ve yazılım geliştirenlerden birisi olan Toyota, yine bombasını patlattı ve SEMA Show’da tanıttığı en gelişmiş seviye 4 P4 sistemini aktif duruma getirdi. P4’ün ilk denemeleri Tokyo’da yapılacak. İşte detaylar;

Bu sefer en yeni P4 otonom sistemi Lexus LS üzerine yerleştirilmiş şekliyle geliyor.

Beşinci nesil Lexus LS‘ye dayanacak P4, Michigan Ottawa Gölü yakınlarındaki bir test merkezinde denenmiş. Toyota aracını daha karmaşık şehir merkezlerine sokarak, gerçek dünyadan veriler alınarak analizleri yapılacak.

P4, Tokyo Toyota Research Institute, Ann Arbor ve Los Altos araştırma bürolarındaki kamuya açık yollarda geliştirilmesine devam edileceği söylendi. Tokyo merkez gezintileri 2020 yılının Temmuz ile Eylül ayları arasında yapılacak.

P4’ün “Şoför-Chauffeur” SAE Seviye 4 yetenekleri insanlara gösterilecek. Lexus LS, karmaşık trafiğin içerisine sokularak, yaya ortamı, farklı yol alt yapıları ve Odaiba’daki değişik bina yapıları arasında kendi kendine yol almaya çalışacak.

Toyota, deneyimi Japon halkının da tatmasını istiyor. Şirket belirli kişileri seçerek, P4 test aracında Japon yasalarına göre direksiyon başında biri olmak şartıyla istedikleri bir yere götürülecek.

Hyundai’de BotRider Kona aracında böyle bir şey yapmıştı. Kaliforniya caddelerinde insanlara ücretsiz bir şekilde otonom araçla yolculuk yapma şansı verilmişti.

Toyota Araştırma Enstitüsü CEO’su Gill Pratt, “Odaiba’da özerk bir şekilde Bağımsız olarak faaliyet göstermeye kendimizi zorlayarak, teknolojimizin yeteneklerini kısa sürede hızla genişletmemizi gerektiren yüksek bir bar belirledik. Bunu başarmak için, P4’ün otomatik sürüş yazılımını halka sunmaktan sorumlu olan Tokyo’da bulunan Toyota Motor Corporation’ın Gelişmiş Ar-Ge Bölümü ve Toyota Araştırma Enstitüsü Geliştirme (TRI-AD) ile yakın çalışıyoruz.” dedi.

Seviye dört artık gerçek şehir ortamlarında kullanılacağına göre, araçların donanımlarına eklenmesi için çok bir zamana gerek yok. Tahminlerimiz P4 ve diğer eş değer özerk yazılımların  5 sene içerisinde, en azından amiral sınıflarda standart olarak kullanılacağını düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum