Yatırım yapmaya başla!

Toyota, Tokyo’ya Üretime Hazır “Ultra Mini BEV”i Getiriyor!

Toyota, şehir içi araçlarına en kompakt olanı BEV'i Tokyo Fuarı'na getiriyor. Boyutları gerçekten çok küçük!
Toyota, Tokyo’ya Üretime Hazır “Ultra Mini BEV”i Getiriyor!

Toyota, Tokyo Otomobil Fuarı’na aşırı küçük bir otomobil getiriyor. Japon marka 1997 yılından beri melez motorlar üzerine geliştirmeler yapsa da tamamı elektrikli mobilite hizmetlerinde henüz bir model tanıtmadı. Bahar ayında Toyota, C-HR modelinin tamamı elektrikli modelini Çin’e yapacağını söylese de sanırız ilk EV’si bu ufaklık olacak!

Gördüğümüz araç konsept olarak lanse edilse de üretime hazır olduğu söylendi. BEV (Battary Electric Vehicle) olarak tanıtılan modelin, Uzak Doğu ülkesinin Kai araç mantığında, şehir içi odaklı yapılmış. İşte detaylar;

Mini BEV, insanların özgür yaşamlarını destekleyecek, kolay kullanıma yönelik yapılan bir çalışma.

Toyota'nın İlk Elektrikli Otomobili BEVÇevre dostu araçlar için geliştirilen modellerin en kompakt olanı bu Toyota, kısa mesafeli sürüşleri rahat ve kusursuz sağlamak adına insanların karşısına çıkartılacak.

Toyota, “BEV, yaşamın her aşamasında insanlara hareket özgürlüğü sağlamayı hedefleyen Japonya’nın yaşlanan toplumunu hedefliyor. EV, düzenli ve kısa mesafeli yolculuklar yapan müşterilerin günlük mobilite ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu kullanıcılar yaşlıları, yeni lisanslı sürücüleri veya yerel müşterileri ziyaret eden iş adamlarını içerir.” dedi.

Japon marka aracının ölçülerini vermiş ve yakında Japon halkının yanından bu küçük makinalar geçecek. Gerçi onlar buna uzun zamandır alışık!

Toyota’nın BEV aracının uzunluğu 2.490 mm, genişliği 1.290 mm ve yüksekliği 1.550 mm olarak verilmiş. Bir Mercedes S’in yarısı kadar ve normal bir SUV’dan da 1 metreden daha küçük ölçülere sahip. Şehir trafiğinin o sıkışıklığında stressiz şekilde gidebilin diye ortaya atılan aracın menzili 100 km.

Dışarıdan “bir buçuk kişilik” olarak gördüğümüz sevimli modelle sadece 60 km/h sürate çıkabileceksiniz. Yeterli bir hız ve Japonya’nın dar sokaklarına pratik ve seri şekilde hareket edilebilecek. Bir de bu kadarlık bir aracın dönüş yarı çapı ne kadar olabilir ki?

Kasa yapısı Smart’ın Fortwo’sunu yoğun derecede andırıyor. Konsept, kupasında parlak siyah malzemeler taşıyor. LED olarak yapılan farlar aracın darlığı neticesinde yakın duruyor. BEV’in 2020 yılında bayilerde satılmak üzere gönderileceği aktarıldı.

BEV’lerin daha fazla yaygınlaşması için gösterilen bu örnek model, çeşitli iş modelleriyle birleştirilecek. Toyota, üretim-satış-kullanım-geri dönüşüm gibi aracın her adımını takip edecek. Ayrıca pillerini ve ömrünü en iyi şekilde izleyecek.

Toyota BEV aracını farklı amaçlar için de kullanılması adına kokpit dizaynı oluşturmuş.

Aracın üretime hazır olduğunu söylemiştik. Yani görülen kokpit yapısı bundan 5 sene sonrası için hazırlanan bir düzen değil. Japon marka ultra kompakt aracını modern bir ofis düzeninde düşünmüş. Araç ile seyahat ederken, çalışmayı ve mola vermeyi olanak sağlayacak şekilde ele almış.

Böyle yapmasını, Japon’ya da otomobil kiralamanın çok farklı amaçlar için olduğuna bağlayabiliriz. Uzak Doğu ülkesinde makul olan kiralık araçlar, saatlik olarak kiralanıp yemek yeme ve uyumada kullanıldığı tespit edilmişti. BEV ve türevleri araç sahiplerinin istediği gibi kolay kullanımda istenilen aktiviteleri yapmak için tasarlanmış.

Toyota’nın bunun dışında Tokyo’ya i-Road üç tekerlekli ve üç farklı yürüyüş BEV aracını da getirecek. Oturmalı ve ayakta modelleri de elektrikli ve 2/4/6 km/h sürate, 10/14/20 km menzile sahip olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum