Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toyota’nın Tj Cruiser Aracının Üretimi Başlıyor!

Toyota'nın 2017 Tokyo Motor Show'da tanıtılan Concept Tj Cruiser'ın üretim kararı verildi.
Toyota’nın Tj Cruiser Aracının Üretimi Başlıyor!
Yorum

Retro havasıyla 2017 Tokyo Otomobil Fuarı’nda gösterilen Tj Cruiser‘ın üretimine başlanıyor. Yapısal olarak farklı bir konumda olan Japon araç, MPV’nin pratik kullanımlarını sunabilen, SUV araç yeteneklerine sahip bir VAN olguları taşıyan model olarak lanse edildi.

Toyota’nın planlarına, 2020 yılına girmeden Tj Cruiser’i  bantlara alarak üretmek. Bizim tahminlerimiz bu araca dayanan bir yeni model inşasıydı. Adı Tj Cruiser mi olur bilemiyoruz ancak Toyota bu aracıyla “eski-sert” yapıyı sevenlere ulaşacaktır. Detaylar aşağıda;

Tj Cruiser’ın üretimi için yakılan yeşil ışıkla birlikte mimarisi TNGA olacak.

Toyota Yeni Küresel Mimarlık platformunun ev sahipliği yapacağı Tj Curiser’ın satış pazarlarının çok olmayacağını düşünüyoruz. Hali hazırda en gelişmiş mimaride şekillenecek “gövdesi karışık” aracın, yapımında zorluk çekilmeyecek.

VAN, MPV ve SUV bir aracın her birini temsil eden karoseri Tj Cruiser’ı ayrı bir konumda tutacak. 4×4 özelliğinin oluşu bir avantaj olurken, kolay kullanım adına da sürgülü kapılar gibi ayrıntılara yer verilecek.

Araç hakkında son haber, Toyota ile yakın ilişkilerde olduğu söylenen Toru Endo adındaki birisi konu hakkında açıklamalarda bulunmuş. Endo, aracın Ekim ayında Tokyo Motor Show’da sergilemesi ardından sanırız Aralık ayında Japonya’da satışa sunulacak.

Toyota Tj Criuser, Hummer gibi gözükse de ölçüleri bir CH-R kadar.

Aracın kutu ve kaslı parça tasarımlarından dolayı boyutundan büyük gibi duruyor. Tj Curiser hakkında boyut bilgisi verilmese de onun 4.3 metre uzunluğa, 1.8 metre genişliğe ve 2.6 metre dingil mesafesine sahip olacağını düşünüyoruz.

Konseptin 4 kişilik oturma düzeni aksine üretim modeli beş ya da 7 kişilik şeklinde daha fazla yolcu taşıma imkanına sahip olacak. Yüksek tavan ile birlikte rahat bir kabin ortamına sahip Tj Curiser’ın farklı tasarımlara sahip kokpit parçaları göze çarpacak.

Konseptine yakın bir çizgide ilerlemesini beklediğimiz SUV-MPV’de Toyota Safety Sense güvenlik paketi de kişi sağlığı için olacak. TNGA’ya dayanacak dediğimiz Tj Cruiser için tahmin edilen motorlar; Prius’tan gelecek 1.8L Hibrit, RAV4’ün yeni 2.0L Dinamik Kuvvet Motoru kaput altında yer alması bekleniyor.

Öte yandan yine RAV4’ün 2.5L hibrit motoru da seçeneklere koyulabilir. Toyota, aracının aktarım organ seçeneleri sunarken önden ve arkadan çekiş tekerlek hareketlerini sadece benzinle de müşterilere gösterecek.

Japonya pazarında satılmasını beklediğimiz bu kamyon bakışlı ikonik model topraklarından ayrılacak mı şu an belli değil. Aracın çok güzel olmayan sade yapısını sevecekler olacaktır. Kabininde koltukların yatırıldığı zaman tamamen düz, 3 metrelik yükleme alanı kesinlikle çoğu kişinin ilgisini çekecektir!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu