Yatırım yapmaya başla!

Japon Devlerden İş Birliği: Toyota ile Softbank Ortak Girişimlerini Duyurdu!

Toyota ve Softbank’ın ortak girişimleri, sektörde büyük yankı uyandırdı. Detaylar şöyle;
Japon Devlerden İş Birliği: Toyota ile Softbank Ortak Girişimlerini Duyurdu!

Japon otomobil üreticisi ile teknoloji devi Softbank’ın arz ve talep çalışarak en uygun mobilite ulaşım servislerini sağlamak için veri kullanacak ortak girişim firması kurdukları açıklandı. Şirketin Monet Technologies olarak anılacağı ve Nisan 2019’da şekillendirilmesinin planlandığı belirtildi.

Bugün yapılan açıklamada, iki şirketin 2019 Nisan’ına kadar ortak bir girişim başlatacakları ve bunun taşımacılık alanında arz ile talebi optimize etmek için verileri kullanacağı kaydedildi. Monet Technologies’in Toyota’nın bağlı araçları için bilgi altyapısı ile Softbank’ın akıllı telefonlar ve sensörlerden veri toplayıp analiz eden Nesnelerin İnterneti platformu arasında koordine olacağı aktarıldı.

Monet Technologies’in ilk aşamada, Japon kamu kurumları ve özel şirketler için tam zamanında araç sevk hizmeti sunmayı planladığı belirtildi.

Monet Technologies Softbank Toyota Ortak GirişimBu hizmetler arasında isteğe bağlı taşımacılık ve toplu şirket servislerinin olacağı bilgisi de verildi. Söz konusu açıklamada ayrıca ortak girişimin 2020’lerin yarısına kadar, Toyota’nın sürücüsüz sistemini, e-Palette konseptini kullanacak bir isteğe bağlı mobilite servisi başlatacağı dile getirildi.

İlaveten Monet’in küresel pazarda genişlemeye odaklanmadan daha önce Japonya’daki mobilite servislerini başlatacağı söylendi.

Monet Technologies Softbank Toyota Ortak Girişim DuyurusuBu noktada, Toyota’nın 2018’in ilk aylarında e-Palette adı verilen planlarını başlattığı ve konsepti; kişiselleştirilip çeşitli mobilite servisler için özelleştirilebilen “tam otomatik, yeni nesil batarya elektrikli araç” sözleriyle tanımladığı hatırlatıldı. Öte yandan dev şirketler, ortak girişimin 2 milyar Japon yeni (17.49 milyon dolar) seviyesinde başlayacağını ve ileride 10 milyar yene yükseleceğini duyurdu.

Verilen bilgiler arasında; Softbank’ın ortak girişimin % 50.25’ine sahip olacağı, Toyota’nın ise % 49.75’lik bir payı elinde bulunduracağı da vardı.

Toyota ve Softbank Yeni Mobilite Hizmetleri için Ortak Girişim Kuruyor!Softbank Baş Teknoloji Sorumlusu Junichi Miyakawa’nın yeni ortak girişimin başkanı ve CEO’su olacağı da ifade edildi. Sonuçta her ki şirket de sürücüsüz araçlarda ve ilgili servislerde kullanılan teknolojiler geliştiriyor, bunlara yatırım yapıyordu. Örneğin; Toyota Uber ve Grab’e yatırım yaparken, Softbank bu iki firma dışında bir de Didi Chuxing’i desteklemişti.

Tüm bunların yanında, Softbank ile Toyota’nın ortaklığının Japon otomobil üreticisinin rakibi Honda’nın General Motors iştiraki Cruise Holdings’ten pay aldığını belirttikten hemen sonra gelmesi dikkat çekti. Keza Honda, General Motors’un yan kuruluşu Cruise Holdings’e kayda değer bir yatırım yapmıştı.

İki şirketin dün yaptığı açıklamada, ortaklığın sürücüsüz araç teknolojisi geliştirmek ve özgün bir araç üretmek için birlikte çalışacakları duyurulmuştu. Ayrıca Honda’nın önümüzdeki 12 yıl içinde Cruise Holdings’e 2.7 milyar dolarlık yatırım yapacağı, bunun 750 milyon dolarını hemen ödeyeceği ve şirketten 5.7’lik hisse alacağı yazılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum