Paylaşım

Toyota’dan Spora Teşvik Eden Konsept!


 

Toyota araçlarını daha zevkli hale getirmenin yollarını arıyor. Sunduğu bir proje ile aracınızın pilleri dolarken sizde spor yapmış olacaksınız.

Toyota, araçların gidişlerini yeni bir hareketle destekleyecek konsept araç projesini gösterdi. Araca yerleştirilen pedallar ile temel olarak gidiş ile birlikte gerekli enerji sağlanacak. Fikir şu anda garip ve insan gücüne dayalı olsa da alternatif olarak güzel duruyor.

Ortaya atılan çizimlere kesin olacak diyemeyiz. Sonuçta şirketler ortaya bir teknoloji atmak zorundalar. Hatta onlarcasını demek daha mantıklı olur. Sanırım bu noktada en eğlenceli olanı Toyota’nın “pedallı araç” fikridir.

Toyota Elektrikli Aracın Gücünü Pedallardan Alacak

Toyota Elektrikli Aracın Gücünü Pedallardan AlacakOtomotivin son 10 yılında neler olduğunu bir düşünürsek; devrim niteliğinde fosil yakıtın yerini elektrik enerjisine bırakma diyebiliriz. Toyota’nın hibritle, Tesla’nın tamamı elektrikle girdiği yarışa sonradan neredeyse tüm şirketler katıldı. İkincisine baktığımızda ise kendi kendine gidebilen otonom araçlar. 

İşte Toyota’da otonomla birlikte sürüş mesafeleri şu anda 500 km’lerde olan menzil rakamlarına, sonradan dahil olacak bir yardımcı getiriyor. Baktınız şarjınız azalıyor,  ayaklar hemen pedala!

Bazı ülkelerde duraklara koyulan bisikletlerle, ufakta olsa elektrik üretimine katkıda bulunacak uygulamalara gidilmişti. Şimdi ise Japon temsilci araç içerisine düşündüğü pedallarla pillerini doldurmayı hedefliyor. Tabi burada iş size düşüyor.

Bana göre bu pedallar bir aracı sürekli enerji sağlama değil de zor durumlarda bizlere mesafe sağlayacakmış gibi düşünülebilir. Aynı yedek lastik mantığı gibi! Toyota pedalları otomobillerde hayata geçirir mi orası da tartışılır. Hibrit motorların rejeneratif geri kazanım yöntemleri bence daha basit…

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın