Yatırım yapmaya başla!

Toyota Otonom Araçlar için HD Haritalar Geliştirecek!

Toyota Otonom Araçlar için HD Haritalar Geliştirecek!

Özerk sürüş otomobillerine en çok yatırım gerçekleştiren firmalardan olan Toyota, yol takiplerini daha net bir şekilde yapmanız için HD haritalar geliştiriyor. TRI-AD (Toyota Araştırma Enstitüsü), görüntü aktarımlarında takibi daha rahat yapmak adına Carmera ile çalışacak.

Daha önce bir tarihe gidersek Japon marka, CES Fuarı’na otomatik sürüş pozisyonlarında devrim yaratacak Seviye 4-P4 adlı son teknolojisini hakkında bizleri bilgilendirmişti. Carmera-Toyota ortaklığında geliştirilecek sistem, olağan açık yazılım konseptinin, görüşlerde gerçekçiliği artırma yönünde ilerletilcek. İşte detaylar…

“HD” görüntü türünü yaşantımız içerisinde birçok noktada görüyoruz. Peki özerk sürüş özelliği bununla entegre olacak mı?

Şirketlerin yapacakları sistem gelişiminin temelinde ölçeklendirme bulunuyor. HD haritaların oluşturulması için otonom sürüş sistemi ölçeklenebirliğini destekliyor. TRI-AD’nin otomatik sürüş yardımcısı Mandali Khalesi,“Şu anda, otomatik sürüş haritası geliştirme, sınırlı sayıda dağıtılmış oldukça pahalı özel haritalama araçlarına ve güvenilir HD harita oluşturma için uzun bir manuel işleme dayanıyor.” dedi.

Camera & Toyota, hazırladıkları prototip araçlardan gelecek verileri HD olarak aktarmaya çalışacaklar.

Kulağa basit gibi gelse de bu plan için iki şirket bir takım kameraları araçlara yerleştirecek. Veri alış verişi ile birlikte kameralar Toyota Safety Sense (TSS) güvenlik takımını kullanacak. İstenilen görüntülerin alınması, TSS aracılığıyla toplanan veriler, Carmera’nın gerçek zamanlı platformuna işlenecek. Ve böylelikle gerekli HD harita verileri otomatik olarak işlenecek.

Şirketlerin bunu yapmasındaki neden ise ileride tam otonom araçlara geçildiğinde HD haritalar sayesinde ultra güvenilir yollar sağlamak. Bir de ileri yıllardaki otomobiller belirli bir sinyalizasyon ağı üzerine kurulu olacağından, araçlar arası veri alış verişi ve aktarımlara da ortam yapılacak. İlk denemeler Tokyo’da yapılacak. ABD, Çin, Almanya ve Japonya’da tüm karayolları için HD harita ağı mevcut olsa da bu küresel ağın sadece %1′ine denk geliyor.

“…Milyon mil” uzunluğundaki karayollarını ilgilendiren yeni harita sürümü için düğmeye basılmış durumda. Toyota bu iş için ne kadarlık bir yatırım yaptı bilmiyoruz. Carmera’nın da otonom sürüş için kendi teknolojileri getirmesi, HD harita oluşturulmasında etkin bir rol oynayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum