Yatırım yapmaya başla!

Toyota Hidrojen Yakıtlı Mirai Modelinin İkinci Neslini Hazırlıyor!

Toyota'nın hidrojen yakıtlı modeli Mirai için önemli bir gelişmeden söz edildi.
Toyota Hidrojen Yakıtlı Mirai Modelinin İkinci Neslini Hazırlıyor!

Hibrit araçlarda öncülük yaptığı gibi son nesil hidrojen yakıtlı türlerin de girişiminde rol alan Toyota, Mirai‘nin ikinci neslinin olacağını ve hazırlıklarına başlandığını bildirdi. İsmi Japoncada “gelecek” anlamına gelen hidrojen yakıtlı otomobilin aşırı yaygın olduğu söylenemez. Henüz araçlarda tanınmayan bir yakıt türü olduğunu ekleyerek, Mirai’nin çıkışı 5 yıl öncesine dayanıyor.

Üretim ve satışının tamamı Amerika pazarına yapılan sedan modelin EPA tarafından gerçekleştirilen sera gazı ölçümlerinde kombin yakıtta 66 mpg salınım seviyesine sahip olduğu aktarılmıştı. Toyota halen daha hidrojen yakıtlı aracının çok satış yapmadığını söylese de gelecek gördüğü modeli için yeni yapısını hazırlıyor. İşte detaylar;

Reuters‘in haberine göre Toyota, 2020 yılında Tokyo’daki hidrojen enerjisi konulu uluslararası bir toplantıda Mirai hakkında yeni bilgiler verecek.

Doğrudan marka ile iletişime geçen CNET, Mirai’nin bir sonraki aşamaya geçirileceğini doğruladı. Anladığımız kadarıyla Japon markanın aracın yeni neslinden çok asıl hedefi farklı pazarlara da gönderim yapabilmek. Sadece ABD’de satışlarının yapılmasının asıl nedeni hidrojen yakıt istasyonun Kaliforniya ve Hawaii‘de mevcut olması.

Yakıt istasyonlarının iki bölgede ve az olması FCV’nin normal olarak ona göre satışlarının olmasına neden oluyor. İlk ilerleme Amerika’nın Kuzey ülkelerine daha fazla hidrojen istasyonu inşa ederek, insanları bu araca yönlendirmek ve cazip şekle getirmek.

4.890 mm uzunluk, 1.815 mm genişlik ve 1.535 mm yüksekliği ile Mirai, büyük sınıf bir otomobili temsil ediyor. 1.6 kWh’lık nikel metal hidrit bataryaya sahip hidrojenli modelin, 483 km menzil aralığı var.

Toyota’nın ardından ve de izinden giden Hyundai, hidrojen yakıt sistemli modellere karşı büyük bir yatırım atağı ile geliyor. Kia ile birlikte tam olarak 5.9 milyar dolarlık bir yatırımın hidrojen sistemine yapılacağı söylenmişti. Öte yandan Koreli marka zaten Nexo crossover modeli ile bunun ilkini gerçekleştirmişti.

Hibrit araç tarafında da Toyota’nın en büyük rakibi konumu haline gelen Hyundai & Kia, diğer yakıt türünden de kendine pay almak istiyor. Konumuza yani Mirai’ye dönecek olursak; aracın şu andaki keskin hatları ve büyük yapısı üzerinde nasıl bir değişim yapılacak belli değil. Yüz hatlarının markanın şu andaki benimsenmiş tasarım anlayışına göre yapılacağını söyleyebiliriz. Hatta Mirai’nin üzerinde gelecek Toyota’ların da bir takım yenilik anlayışlarının da enjekte edileceğini düşünüyoruz!!!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum