Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Toyota ve Mazda’nın Dev Ortaklığı 1.6 Milyar $ Değerinde!

Dünyanın en büyük otomobil firması olan Toyota, Mazda'nın %5 hissesini alarak rakibiyle ortak bir mega fabrika açıyor. İşte detaylar...

Toyota ve Mazda gibi dünyada rekabeti oldukça konuşulan Japon firmalar, ortaklık için bir araya geldi. Yapacakları yatırımların temeli elektrikli araç üretimine dayanıyor. Toyota’nın elektrikli araçlar üzerindeki çalışmaların boyutuna baktığımızda, Mazda ile olan işbirliği ile bu alandaki hakimiyetini yukarıya taşımak istediğini anlıyoruz.

Diğer taraftan Mazda’da aynı şekilde üstün mühendislik çalışmaları ile elektrikli araç üretimde büyük başarılar yakalamıştır. Toyota’nın bu girişimi Mazda’nın %5 hissesini alarak başlamış ve ABD’de kurulacak olan fabrika için 1.6 milyar $ yatırım sözü verildiği söylendi.

ABD’de kurulacak fabrika tamamı elektrikli araçların geliştirilmesi ve üretilmesi üzerine olacak.

Teksas’a kurulması planlanan bu tesiste yıllık 300 bin araç üretilebilecek.

2021’de bitmesi planlanan fabrikada en çok SUV segmenti üzerinde çalışmalar yapılıp, 4 bin kişinin çalışacağını bildirdiler.

Toyota’yı rakibi ile ortaklığa iten nedenlerin başında ise Mazda’nın Skyactiv motoru ve transmisyon teknolojisi geliyor.

Mazda’nın kısıtlı bir bütçeyle harika işler çıkarması da Toyota’nın dikkatini çekmiş. Toyota’da bu başarılardan dolayı Mazda’yı bizzat tebrik etmiş.

Mazda, geçtiğimiz sene Ar-Ge çalışmaları için ayırabildiği 1.27 milyar $ bütçe ile oldukça kar etmeyi başarmış. Toyota tarafına baktığımızda Ar-Ge için ayrılan tutar tam 9 milyar $!

Toyota firması Mazda’dan oldukça büyük olmasına rağmen bazı alanlarda rakibinin daha iyi olduğunu kabul ediyor. Aslında bu ortaklık daha öncesine dayanıyor. Toyota’nın genç kesimlere hitaben ürettiği Scion modellerini Mazda kendi Teksas tesislerinde üretiyor.

Amerikan otomobil firmalarının son zamanlarda büyük darbe almasıyla ekonomik bozukluklar meydana gelmişti. Zaten, Donald Trump‘ın daha önceden Toyota’nın modellerini Amerika’da üretmesi için yaptığı baskıyı hepimiz biliyoruz. Bu olaya Tesla için açılan Japon firmaların karşı savaşı da diyebiliriz!

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle