Yatırım yapmaya başla!

Toyota Lexus’da Geliştirdiği En Yeni Otonom Sürüşünü Deniyor!Otonom sürüş dediğimizde akla ilk gelen Tesla olsa da uzun yıllardır bu iş üzerinde çalışan Toyota, son otonom sürüşlerinin testine çıktı. Hayal ettiğimiz sürelerden daha kısa zamanda hayatımıza giren otonomlu araçlar, videoda gördüğümüz gibi teknolojilerinin üstüne sürekli bir şeyler katılıyor. Toyota Araştırma Enstitüsü TRI, lüks marka Lexus modelleri üzerinde bu çalışmalarını sürdürüyor.

Videoda gördüğünüz gibi araçta çift direksiyon var. Bunun nedeni Amerika’nın aldığı bir karardan dolayı. O karar otonom araçla yapılacak test sürüşlerinde, kontrol maksatlı kabin içerisinde bir insanın bulunmasını şart koşuluyor. Toyota’da bu işe farklı bir çözüm getirerek, çift taraflı kontrol sağlanmış oluyor. Yani otonom sürüşlerin aktif olduğu sürücü koltuğuna tecrübesiz birini bindirip, aksi durumlarda diğer koltukta tecrübeli biri olmuş oluyor.

Lexus otonom aracının hangi şartlarda test edildiğini gördük. Yollara atılan cisimlere verdiği tepkiler harika. Sürekli aktif yol taraması yapan sistem iki gruba ayrılıyor. Şoför ve Gardiyan! Şoför modunda araç tüm kontrolü kendine alırken, Gardiyan modda kullanım kişiye geçiyor.

Yine de Gardiyan modda, otonomlu araç her an kontrolü tekrar alacakmış gibi yol taramalarına devam ediyor. Buraya kadar hayalimiz olan sistem gerçekleşti ancak biraz yavaş şekilde. Sanırım arabaların kendi kendine hızlı ve sürekli gidişlerine 10 yıl var gibi gözüküyor. Tabi, Lexus 2.1 test aracına baktığımızda LIDAR gibi ultra gelişmiş, uzun menzil algılama yapabilen bir sisteme sahip.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum