Yatırım yapmaya başla!

Toyota ve Hyundai Endonezya’ya Gözlerini Dikti!

Dünyanın en büyük otomotiv firmalarından ikisi olan Toyota ve Hyundai, Endonezya'ya toplamda 4.8 milyar dolarlık yatırım yapacak.
Toyota ve Hyundai Endonezya’ya Gözlerini Dikti!

Reuters‘in yer verdiği haberde, iki dev firma Toyota ve Hyundai’nin Asya ülkesine göz diktiği yazıldı. Koreli ve Japon şirketler inanılmaz yatırımlarla ülkeye gireceklerini aktardılar. Bunun başlıca sebepleri, Endonezya’nın pillerin yapımında kullanılan maddelerin ana kaynaklarına sahip olması. Sadece bu firmalar değil Güneydoğu Asya ülkesine daha birçok otomotiv şirketinin girmek istediği yazılıyor.

Toyota’nın hibrit araçları ve gelecekteki tamamı elektrikli modelleri için batarya kaynağına ihtiyacı var. O yüzden Panasonic ile birleşerek Türkiye’de üretim tesisi açma kararı almışlardı. İşte detaylar;

EV araçlarda liderlik sadece Toyota’da değil. Hyundai de son zamanlardaki elektrik araç çıkışlarıyla piyasaları ele geçirmeye başlamıştı.

Endonezya’yı bu kadar özel kılan şey, lityum iyon pillerin yapımında kullanılan nikel laterit cevheri kaynaklarına sahip olması. Ülkenin Endüstri Bakanlığı, bunun bir alt sektör haline getirilmesini ve bunun için anlaşmalar yapılacağını aktardı.

Endonezya Sanayi Bakanlığı Bakanı Harjanto’daki makine, metal, nakliye ve elektronik bölüm hedefi, 2025 yılına kadar ulusal otomobil üretimi payının %20’sine ulaşmak istiyor. Hyundai, 2018 yılında Enzoneya’da elektrik araçları için pil tesisi kuracağını söylemişti.

Toyota’nın da olaya yatkınlığı neticesinde ülkeye oldukça büyük pil fabrikalarının açılacağı bildirildi. Ülke, daha fazla dikkat çekmek ve firmaları kendisine çekmek adına sağlam teşvik uygulamalarına başlayacak.

Düşük emisyonlu araç üretimleri için Endonezya, firmaları ödüllendirecek ve üretimlerini daha fazla yapmalarına itecek uygulamalardan söz etti. Bakan Harjanto, “Son zamanlarda (sanayi) bakanı ile tanışan birkaç batarya şirketi vardı, ancak bu hala bir başlangıç ​​niyetinde. Endonezya’nın hammadde mevcudiyeti nedeniyle elektrik tabanlı ürünler geliştirme konusunda büyük potansiyeli olduğunu düşünüyorlar.” dedi.

Toyota, 5 yıl içerisinde pil üretimi için Asya ülkesine 2 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirecek. Japon marka yerel firmalarla da çalışarak, daha fazla katkıda bulunacak. Hyundai, biraz daha fazla yatırım yapacak. Koreli şirket 2.8 milyar dolarlık bir mali kaynak gönderimine hazırlanıyor.

Hyundai ilk 2021 yılında SUV araçların üretimiyle başlayacak ve sonrasında hatchback, sedan ve farklı segmentlerde araç üretimlerine geçecek. Yatırım miktarlarına ve sonradan katılacak farklı şirketlerle Endonezya’nın istediği hedeflere ulaşabileceği gözüküyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum