Yatırım yapmaya başla!

Toyota CES Fuarı’na P4 Adlı Süper Otonom Sistemini Tanıtmaya Geliyor!

Toyota, Lexus LS'de geliştirdiği otonom sürüş teknolojisini bir level atlatarak P4 versiyonunu duyurdu. İşte haberin detayları...
Toyota CES Fuarı’na P4 Adlı Süper Otonom Sistemini Tanıtmaya Geliyor!

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI), yaklaşan CES Fuarı’na en yeni otonom sürüş yeniliklerini tanıtmak için geliyor. Çağımızda geliştirilmeye başlayan ve ilerleyen yıllarda sürücülerin yerini alması beklenen özerk sürüş araçlarında “Toyota-Lexus” çok büyük adımlar atıyor.

Lexus LS’lere yerleştirilerek yeni otonom modülleriyle testler yapan Japonlar, kullanım açılarını biraz daha genişleterek, sinyalizasyon özelliklerini en üst seviyeye getirdiklerini söylemeye hazırlanıyorlar. P4 olarak adlandırılan en yeni “autonomous driving technique” de bakalım nelerden bahsedilmiş.

Toyota’nın P4’ü, farklı iki sürüş biçiminin birleştirilmesi olarak aksettiriyor.

Guardian ve Chauffeur adı verilen iki farklı otomatik sürüş teknolojisinin geliştirilmesiyle ortaya atılan P4 prensibinde sağlam tasarımlar görüyoruz.

Guardian, “tekerleği kontrol eden insan performansını iyileştirmek, kısaca yerini almak” olarak anlatılıyor. Buradan çıkartacağımız anlam da, yarı özerk bir sürüş halinden söz ediliyor.

Chauffeur’da yazılımlar bir ileri boyutlu halini alıyor.

Lexus’larla gelecek bu mod daha da geliştirmiş durumda. Zira burda bir şoföre ihtiyaç duyulmuyor. Chauffeur’da sistem kendini kısa sürede dijital bir kullanıcıya entegre edebiliyor. Toyota, aslında tam özerklik olarak söylemesede araç gidiş şeklinin, önceden haritalanmış sınırlı sürüş alanlarda kullanılabileceğini ayrıca belirtiyor.

Lexus LS’ye verilen son hali aslında otonom sürüş modlarına göre geliştirilmiş.

Toyota-Lexus mühendisleri, aracın belirtilen P4 sürüş şekli için LS’nin yeni şasi ve direksiyon kontrol teknolojisiyle harmanlandığını söylüyor. Şirket bu yeniliklerin, “araca daha fazla çeviklik kattığını ve otomatik sürüş sırasında hassas ve yumuşak manevralar yapılmasını sağlıyor” şeklinde açıkladı.

Öncekli, 3.0 versiyonla kazanılan Lexus prototipi deneyimleriyle P4 meydana getirilmiş.

Hızlı versiyon değişiklikleri neticesinde LIDAR sistemi P4’de sekiz tarama başlıklı olmuş. Son otonom sürüş versiyonunda ekstra iki kamera, ön ve geriye dönük iki yeni görüntüleme sensörüne yer verilmiş.

Toyota, sinyallerin dağılımı ve daha iyi bir menzil hesaplayan radar sistemini de P4’e aktarmış. Japon mühendisler bu sistemin, daha hızlı bilgi toplama, analiz etme ve ezberleme yeteneğine sahip olduğunu söylüyorlar.

Yani daha fazla öğrenme algoritmasına sahip olduğu vurgulanıyor.

P4 prototipleri baharda üretime girecek ve Toyota, 7 Ocak’ta Guardian sürüş sistemi hakkında ek bilgiler yayınlayacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum