Yatırım yapmaya başla!

Toyota ABD Pazarında Bazı Modellerini Üretim Bantlarından Alabilir!

Toyota, küresel ve ABD pazarındaki satış rakamlarının bu sene düşmesine karşı 3 modelin fişini çekiyor!
Toyota ABD Pazarında Bazı Modellerini Üretim Bantlarından Alabilir!

Toyota, Nisan – Eylül 2018 mali sonuçlarını açıkladı. Otomobil şirketleri, global pazarlarda yılın her döneminde model satış düzeylerinin eksilme – stabil – artış miktarlarını takip ederler. Bu takip, şirketlerin hangi modellerde nasıl iş çıkardığını açıklar. Toyota’da yılın yarısını değerlendirmiş.

Aldığımız analiz raporlarında ilginç sonuçlar olduğu gördük. Bölgesel araç satışlarına önem veren Japon markanın ABD pazarı biraz canını sıkmış gibi gözüküyor. Aşağıda konuya devam ederken siz de markanın ne kadar hassas hesaplar yaptığını anlayacaksınız!

Toyota’nın küresel araç satışları artış göstermiş.

Geçen seneye göre Japon temsilci daha fazla araç satmayı başarmış. 2017 yılına göre 29.449 adet artarak 4.418.928 adete ulaşmış. Adet olarak bakıldığında sayılarda anormal bir artış yok. Gelirlerde de yüzde 3,4 artarak 133.40 milyar dolar olmuş. Faaliyet ve net gelirler de geçen yıla göre artış göstermiş.

Toyota’nın asıl canını sıkan bölge Kuzey Amerika olmuş. Sadece 15.088 adet satış yapılarak, toplamda 1.411.266 adet araç müşterilerle buluşturulmuş. Bu bölgede işletme geliri 35.45 milyon dolar azalarak 1.24 milyar dolar olmuş.

Toyota, Kuzey Amerika’daki bu durumdan memnun olmadığını dile getirdi. Toyota bölge CEO’su Jim Lentz, “Rekabetçi segmentlerde rekabet ettiğimizden emin olmak için rekabet ettiğimiz tüm segmentlere çok sıkı bir şekilde bakıyoruz. Sattığımız ürünlerin stratejik değeri var. Bu etkili bir şekilde şirketin ürün yelpazesini inceleyeceği ve düşük performans gösteren modelleri düşürebileceği anlamına geliyor.” dedi.

Sequoia, Prius C ve Yaris için yolun sonu gözüküyor olabilir.

Sequoia, 2007 yılında ikinci nesliyle çıkışını yaptıktan sonra olağanüstü satışlar gerçekleştirmiş. Ancak üretimine başlandığı 2002 yılındanki durumununa göre satış rakamlarında aşırı azalma olduğu söylendi.

Verilere göre Toyota geçen yıl ABD’de sadece 12.156 adet Sequoia satmış. Land Cruiser serisi, bu aracın önünü kesiyor gibi düşünülse de arazinin kralından sadece 3.100 adet yeni müşterileriyle kavuşturulmuş.

Markayı yavaşlatan bir model de Prius C olmuş. Hibrit aracın crossover tarzı aracından 12.415 adet satılabilmiş. Kuzey Amerika piyasasından çekilmesi planan üçüncü model de Yaris. Yaris’ten bahsedilen dilimde 8.653 adet satılabilmiş.

Sonuçlar karşısında Toyota 3 modelini pazardan geçebilir. Ancak Japon marka 3 yıl içerisinde 31 güncellenmiş modelin sözünü verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum