Yatırım yapmaya başla!

Toyota 2021 Yılında Lexus’la Beraber “Konuşan Araçlar” Dönemini Başlatıyor!

Toyota'nın binlerce aracına kurduğu akıllı ulaşım sistemlerinin zirvesini 2021 yılında sunmaya geliyor. Amerika'da otomobiller artık birbirleriyle konuşabilecek!
Toyota 2021 Yılında Lexus’la Beraber “Konuşan Araçlar” Dönemini Başlatıyor!

Otomotivde son yıllarda en büyük ilerleme EV motorların geliştirilmesi olarak gösterilse de ondan daha çok güvenlik ekipmanları ve sistemleri üzerinde çığır açıcı uygulamalar söz konusu. Dünyaya insanlara yönelik sunum liderlerinden biri olan Toyota, özel kısa menzilli iletişimini (DSRC) 2021 yılında araçlarına koymayı planlıyor. Nedir bu DSRC? Sistem, trafikte seyreden araçların birbirleriyle iletişim halinde olmasını kapsıyor.

Geçen sene hatırlarsanız Lexus’un Lane Valet adındaki sisteminden bahsetmiştik. İlk başlarda bunun teknolojiye espirili bir yaklaşımı zannedilse de V2V bağlantıları üzerinde marka yaklaşık 3 yıldır çalışmaktaydı. Tahminlerimiz bizi yine yanıltmadı ve 3 sene sonraki modeller süper otonom özelliği ile üretim bantlarına alınacak.

Lane Valet, akıllı ulaşım sistemlerinde devrim niteliği taşıyor.

Sistem için herhangi bir hücresel ağlara abone olmamız gerekmiyor. 5.9 gigahertz ile faaliyet gösterecek. Aslında uzun süredir haberleşme ağları olan V2I ve V2V konuşuluyor. Faydaları nedir diye baktığımızda; otonom insansız sürüşlerde araçlar birbirlerini yönlendirebilecek.

Yoğun bir trafikte veya yolda gelişen bir kazayı sistem, ardından gelecek arabalara bildirebilecek. Geleceğin teknolojisinde konuşan arabaların olması aslında biraz ürkütücü geliyor!

DSRC adına Toyota Kuzey Amerika CEO’su Jim Lentz açıklamada bulundu.

Lentz, “Araçların akıllı sistemlerinin DSRC teknolojisi ile daha geniş ve etkili bir şekilde işbirliği yapmasına izin vererek, sürücüleri kazalardan, daha iyi trafik akışına ve sıfır ölümlerle geleceği fark etmelerine yardımcı olabiliriz.” şeklinde açıkladı.

Toyota DSRC ağ sistemini 100 bin araca uygulamış durumda.

Japonya’da Lane Vale‘nin bir alt kademeki versiyon tipi binlerce araca uygulanmış durumda. Sürüş asistanlarının ileri seviye şeklini almasıyla Toyota V2V ile 2021’de Amerika‘ya girecek. Bu arada Bosch’un eCall sistemini buradan incelemenizi öneririz. Çünkü Alman marka kurduğu S.O.S sinyal gönderimi ile yanımızda bizle seyahat eden can kurtaranların olmasını sağlamış oluyor.

Bundan önce, kapsama alanları ne kadar bilemiyoruz ancak Ford, Land Rover, Volkswagen ve Jaguar‘ın V2X tekniği kullandığını görmüştük. Ancak Toyota’nın sunacakları ve iddiası 2020’lerde Lane Vale ile akıllı ulaşım sistemini zirveye taşımak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum