Yatırım yapmaya başla!

Toyota 2020 Faaliyet Karında %80’e Yakın Düşüş Bekliyor

Koronavirüs salgınından 2008 küresel finans krizinden bile daha çok etkilenen Toyota, 2020 faaliyet karının %80’e yakın azalacağını tahmin ediyor.
Toyota 2020 Faaliyet Karında %80’e Yakın Düşüş Bekliyor

Japon otomotiv üreticisi Toyota, koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkedeki faaliyetlerine geçici olarak ara vermişti. Salgının yayılma hızının yavaşlamasıyla birlikte normalleşme adımı atan Toyota, Türkiye’de se 11 Mayıs itibarıyla işbaşı yaptı.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, üretimin ilk etapta yavaş olacağı, sonrasında kademeli bir şekilde artırılacağı söylendi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Başkanı ve CEO’su Toshihiko Kudo, 7 haftalık aradan sonra çalışanların sağlığını öncelikli tutarak üretime başlanacağını bildirdi.

Japon devi Toyota’nın 2020’nin ilk çeyreğinde net karı %1 düşüşle 29,9 trilyon yene geriledi.
Toyoya 1ç20 Finansalları
Kaynak: Toyota

Söz konusu dönemde konsolide araç satışları, yıllık bazda 18.372 adet düşüş gösterdi. Yapılan açıklamada 31 Mart ile sona eren ilk çeyrekte araç satışlarının tüm dünyada satışların pandemi nedeniyle azaldığı söylendi.

En net düşüşün Kuzey Amerika’da hissedildiği belirtilen açıklamada bu durumun faaliyet ve gelir kaybına yol açtığı aktarıldı. Faaliyet gelirlerinde meydana gelen 24,5 milyar yenlik azalmanın bir başka etkisinin kur dalgalanması olduğu belirtildi.

Ekonomistler salgın nedeniyle insanların öncelikle zaruri ihtiyaçlara bütçe ayırdığını, harcamalardan uzak durmalarının otomobil satışlarını düşürdüğünü belirtiyor. Bu bağlamda Toyota’nın yılın ilk çeyreğindeki yıllık araç satışları 10,6 milyonluk rekor seviyeden 127 bine indi.

Toyota 2020 yılında faaliyet karının 500 milyar yene inmesini bekliyor.
Toyota 2020 Beklentisi
Kaynak: Toyota

Toyota Başkanı Akio Toyoda, koronavirüsün 2008 krizinden daha büyük bir darbe vurduğunu söyledi. Bu bağlamda 2021’in Mart ayına kadar olan mali yıl için faaliyet karı beklentilerini %80 düşürerek, 500 milyar yene (4,66 milyar dolar) çektiklerini aktardı.

Şirket Kuzey Amerika’daki tesislerinde üretimi Ekim ayına kadar üçte bir oranda azaltacağını duyurdu. Hemen ardından da 2020 finansal sonuçlarına ilişkin tahminler geldi.

Toyota Motor Corporation ADR (TM) New York Borsası’nda işlem gören hisseleri pozitif bir tablo çiziyor.
Toyota Hisseleri
Kaynak: Investing

%0,42’ye tekabül eden 0,52 puanlık artışla, 123,62 puandan kapanan Toyota Motor hisseleri gün içinde 122,96 – 123,87 arasında seyretti. 6,658 puandan kapanan Tokyo Borsası’nda işlem gören Toyota hisse fiyatında %1,97 oranında düşüş gerçekleşti.

131 puanlık düşüşe denk gelen kayıpla birlikte gün içi fiyat aralığı 6.485 – 6.655 şeklinde oldu. Tokyo Borsa’sında işlem gören Toyota Motor Corp (7203) hisse performansı son bir yıl içinde %0,9 oranında arttı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum