Yatırım yapmaya başla!

Toyota 10 Milyon Adet Land Cruiser SUV Sattı!

70 yıldır Toyota'yı arazi sınıfında taşıyan Land Cruiser'ın son sayımlarla 10 milyon adet üretildiği belirtildi.
Toyota 10 Milyon Adet Land Cruiser SUV Sattı!

Kim ne derse desin o bir dünya efsanesi! Bazıları onu 4×4 alanın öncülerinden olarak görmese de L.Cruiser’ın sağlamlığı, çevikliği, duruşu, evrendeki yeri ve artık kabul edilen “yolların kralı” sloganı kolay kolay bir araç için söylenemez. Söylenebilmesi için büyük başarılar elde etmesi gerekir. Toyota Land Cruiser tarihini en ince ayrıntısına kadar işlerken, başarısının anahtarını orada görebilirsiniz.

1951 yılında başlayan yaşamı uzun bir süre hizmet sektöründen sonra özel yaşamlara geçirildi. Japon markanın son sayımlarına göre 10 milyon adet L.Cruiser, yeryüzüne indirilmiş. Rakam size düşük gelmesin bazı firmaların bir pazarda tüm modellerinin bile sayısı o kadarı bulmuyor. Gelin detaylarına birlikte bakalım!

Dev kruvazör, çıkışından beri güçlü premium SUV’lar arasında anılmaktadır.

Halen daha FJ Serisi’ni değer ölçümlerine soktuğumuzda insanların ona bağlılığı geçmemiş durumda. Onlarca farklı kasa tipinde insanlara hizmet için üretilen L.Cruiser wagon, tek kapılı, itfaiye, askeri araç, ambulans vb. kamusal alanların her noktasında bulunmuştur.

Eskiden yapılan bir araştırmada; üst düzey insanların ortak kullandıkları araç modelleri araştırılmış. Çoğunun garajında, sedan kısmında Mercedes S Sınıfı varken, yine bir tane de Land Cruiser tercih ettikleri görülmüş. Sizce bunu kabul ettirmek bu kadar kolay olabilir mi? Veya onun ayrıcalıklı bir duruşu olmasa?

Öyle ki BMW, X7 SUV’un en sağlam şeklinin Land Cruiser ile olabileceğini düşünmüştü.

Toyota Supra A90’nın ortaya çıkmasında birlikte hareket eden BMW, ortaklığı diğer segmentlere taşıyarak, 4×4 alandaki ilerleyişi Toyota ile beraber götürmek istemişti. Lüks ve teknolojik unsurlar açısından X7’nin bir eksiği olmasa da farklı yol koşullarında göstereceği performanslar, L.Cruiser kadar iyi olmayacağını kendileri de anlamış.

L.Cruiser’ın alt yapısını X7’nin kullanması suretinde, sekiz kişilik, mukavemetli bir aracın çıkacağına inanılıyor. Bize göre garip değil ve nasıl ki 6 silindirli sıralı bir benzinli motorun iyi olduğu kabul edilip BMW’den Supra’ya transfer ediliyorsa, 4×4’deki düşünceler de bir o kadar normal.

Şimdiki ismini almadan önce Japon tankı BJ ile adıyla başlatıldı.

Değişik karoser tipleriyle birlikte BJ’ler 170 ülke ve bölgede satıldı. Çalışma yeri ve mekan açısından bir sınırı olmayan 4×4, Paris Dakar Ralli yarışı gibi en zorlu yarışlarda varlığını göstererek bir zamanların rekorlarını kırmayı başarmıştı. Kişisel off roadcuların bir numaralı aracı olan Land Cruiser’ın “SUV’ların kırılmayan aracı” olarak da bilinir.

10 milyon adet satılan ikonik aracın ulaştığı rakamlara Subaru Amerika pazarında tüm sattığı modellerle anca ulaşabiliyor. İş Corolla’ya geldiğinde de ise henüz 34 milyonluk bir fark duruyor. Fiyat açısından baktığımızda ise L.Cruiser’ın inanılmaz sattığını anlayabiliyoruz.

ABD’deki 60. yılına özel Heritage Edition ile gelen Toyota SUV‘un en güçlü olduğu Amerika pazarında bazı sıkıntı haberleri kulağımıza gelmişti. Marka içerisindeki tüm 4×4 araçlarda kendi genetik yapısından parça veren L.C’nin Lexus ile tüm alt yapısını paylaştığı LX SUV, son dönemlerde kendisini geçmişti.

Yenilemesine 2023 yılında karar verilen araç üzerinde yoğun bir çalışma yapılacak. Toyota’nın güvenilirlik, dayanıklılık ve yetenek konusundaki itibarını temsil eden küresel bir simge haline gelen arazi taşıtı için en iyisi için planlar yapılmaya başlandı. Şunu biliyoruz ki Toyota, dünyadaki tüm modellerini yok etse dahi Land Cruiser ve Corolla’yı bırakır!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum