Yatırım yapmaya başla!

Toshiba’nın En Değerli Bölümü 18 Milyar Dolara Satıldı!

Teknoloji devlerinden biri olan Toshiba, yaşamış olduğu finansal krizden dolayı çip bölümünü satışa çıkardı! Bölümün, yılan hikayesine dönen satışı nihayet gerçekleşti!
Toshiba’nın En Değerli Bölümü 18 Milyar Dolara Satıldı!

Temelleri 1875 yılında atılan Japon devi Toshiba, Tanaka Seizosho adıyla ilk telgraf ekipmanını üretti. Daha sonra birçok kez isim ve el değiştiren şirket, 1890 yılında ise ilk elektrikli akkor lamba üreticisi oldu. Son olarak 1978 yılında Tokyo Shibaura Denki yani Toshiba adını aldı.

İlklerin şirketi olan Toshiba, şimdilerde ise içerisine düşmüş olduğu finansal krizle cebelleşiyor. Krizden kurtulabilmek için çeşitli birimlerini satışa çıkaran şirket, şartlarına uyan bir alıcı ile anlaşmaya varamamıştı. Fakat son olarak Bain Capital ve Hynix ile masaya oturan şirket, konsorsiyumun teklifini kabul ederek çip bölümünü satmaya karar verdi.

Konsorsiyumun 18 Milyar Dolarlık Teklifi Kabul Edildi!

Konsorsiyumun 18 Milyar Dolarlık Teklifi Kabul Edildi!Toshiba’nın yılan hikayesine dönen çip biriminin satışı nihayet gerçekleşti. Japonya devlet destekli yatırımcıların da yer aldığı ABD merkezli Bain Capital ve Güney Koreli Sk Hynix’in başını çektiği konsorsiyumun 2 trilyon yenlik (18 milyar dolar) teklifi, Toshiba yöneticileri tarafından kabul edildi.

Apple 3 Milyar Dolar Finansman Sağladı!

Apple 3 Milyar Dolar Finansman Sağladı!Dünyanın en büyük ikinci NAND çipi üreticisi olan Toshiba’nın en değerli bölümü, Apple, Dell, SK Hynix, Hoya ve Bain-Led gibi şirketlerden oluşan konsorsiyuma pay edildi. Bain ve Hynix payının 5.25 milyar dolar olduğu, Apple’ın ise Toshiba’nın bu bölümü için 3 milyar dolar finansman sağladığı iddia ediliyor.

Daha önce konsorsiyumun öncüsü Bain tarafından, Toshiba’nın bu değerli birimi için Apple’dan 7 milyar dolarlık destek istenmişti. Apple’ın tam olarak ne kadarlık bir destek sağladığı bilinmese de dünyanın en büyük NAND bellek üreticisini ayakta tutmak istediği ve bu alandaki en büyük rakibi Samsung’a bağımlı olmak istemediği net bir şekilde biliniyor.

Toshiba, Nükleer Yatırım Zararını Kapatmaya Çalışacak!

Toshiba, Nükleer Yatırım Zararını Kapatmaya Çalışacak!Toshiba’nın çip birimini daha önce de Western Digital şirketi satın almak istemiş, fakat Japon devinin yönetimi kabul etmemişti. Şimdi ise Toshiba’nın çip birimi, birbirinden güçlü şirketlerin yer aldığı konsorsiyuma pay edildi. Böylece yönetim kurulunda Bain %49.9, Toshiba %40 ve diğer firmalar ise %10.1’lik oy hakkına sahip oldular.

Anlaşmanın 31 Mart 2018 tarihine kadar tamamlanması ve Toshiba’nın bu satıştan sağlayacağı gelirle, milyarlarca dolarlık Westinghouse nükleer yatırım zararını kapatması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum