Yatırım yapmaya başla!

Gönen Yenilenebilir Enerji’nin %70’ini Alan Toros Tarım Organik Üretime Giriyor

Toros Tarım hedef ve vizyonuyla örtüşen Gönen Enerji’nin %70’sini bünyesine dahil etti. Bu birleşme sonrasında organomineral gübre üretimi artırılarak, organik tarımın genişletilmesi hedefleniyor.
Gönen Yenilenebilir Enerji’nin %70’ini Alan Toros Tarım Organik Üretime Giriyor

Tekfen Holding, bağlı ortaklığı Toros Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ aracılığıyla Gönen Yenilenebilir Enerji’nin yüzde 70’ini satın aldı. Tekfen Holding’in %99,98 pay sahibi olduğu Toros Tarım’dan yapılan açıklamada hisse devrinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) onayından sonra yapılacağı bildirildi.

Toros Tarım, devir işlemlerinin tamamlanmasından sonra organomineral gübre üretimine başlayacak.

Organomineral Gübre Satın alma işleminden sonra biyogaz ve gübre entegrasyonuyla yenilenebilir enerji ve organik gübre üreten Gönen Entegre Tesisleri’nde organik ve kimyasal hammaddelerin harmanlanarak üretilen organomineral gübre üretimine başlanacak. Bu sayede organik tarımın önü açılacak.

Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Toros Tarım’ın portföyünü çiftçinin ihtiyaçlarına göre sürekli değiştirdiğini ve gübre sektöründeki liderliğini ürün çeşitliliği ile koruduklarını anlattı. Gıda alanında sürdürülebilirlik açısından gübrenin çok önemli bir faktör olduğunu belirten Gigin, Türkiye’deki toprakların organik madde bakımından her geçen gün zayıfladığını söyledi. Bu nedenle mevcut gübre portföyüne, 2 yıl önce organomineral gübreleri eklediklerini dile getirdi.

Organik gübre üretimine girme kararı, tarım sektöründeki sürdürülebilirlik açısından büyük önem teşkil ediyor.

Organik TarımGönen Entegre Tesisleri’ndeki elektrik üretiminde, grubun karbon ayak izinin 70 bin ton/yıl azalacağını söyleyen Gigin, organik gübre üretimine girilmesinin sadece sektöre yapılmış bir yatırım olmadığını vurguladı.

Gönen Enerji’nin alınmasıyla Toros Tarım’ın organomineral gübre alanında önünün açıldığını söyleyen Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Göral ise gübre sektöründe ham madde güvenliğini sağlamanın önemini anlattı. Söz konusu yatırımın hem fabrikalarının ürün bazında uzmanlaşmasına hem de rekabet gücünün artmasına katkı sağlayacağını dile getirdi.

Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ kurucu ortağı Alper Önoğlu, kuruldukları ilk günden bu yana hem ürün hem de üretim modeliyle çevre dostu ve sürdürülebilir tesisler kurmayı hedeflediklerini anlattı.

Gönen Yenilenebilir Enerji Üretim AŞ Alper ve Taner Önoğlu kardeşler tarafından kurulan Gönen Enerji, tarım işletmelerinden ve gıda fabrikalarından elde edilen girdilerle yılda 15 bin ton katı, 10 bin ton sıvı organik gübre üretimi yapabiliyor. Alper Önoğlu yaptığı açıklamada 2009 yılından bu yana sürdürdükleri Ar-Ge çalışmaları sonucunda, %100 yerli teknolojileri kullanarak bir tesis kurduklarını anlattı.

Sektörün lider ismi Toros Tarım ile hedefleri ve vizyonları uyumlu olduğu için birleştiklerini, bu kararın her iki taraf için de gelecek adına önemli gelişmeler sağlayacağını sözlerine ekledi. Tekfen Holding’den yapılan açıklamada ise devam eden yatırımların tamamlanmasından sonra Toros Tarım’ın yılda 35 bin ton organomineral gübre üreteceği söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum