Yatırım yapmaya başla!

Merak Edilen Torba Yasada Vatandaşı Neler Bekliyor?

Son günlerin en çok konuşulan konularından birisi hiç şüphesiz meclisten geçecek olan Torba yasa. Peki değişiklikler neler içeriyor. Detaylar haberimizde…
Merak Edilen Torba Yasada Vatandaşı Neler Bekliyor?

Son günlerce milyonlarca vatandaşın gözü meclise getirilen torba yasada. Peki vatandaşı hangi değişiklikler bekliyor? Torba yasanın içerisinde hangi konular mevcut merak edilen konular arasında. Asgari ücret, işsizlik, taşeron kadroda çalışanları yakından ilgilendiren pek çok değişiklik torba yasanın içerisinde bulunuyor.

Özellikle vatandaşların sahip olduğu sosyal haklarla ilgili çok sayıda değişiklik torba yasanın içerisinde bulunuyor. Bu değişiklikler arasında en çok dikkat çeken maddelerin başında ise asgari ücretle ilgili düzenlemelerin olduğu görülüyor.

Asgari Ücretle İlgili Düzenleme Geliyor

Torba yasanın içerisinde en çok dikkat çeken maddelerin başında asgari ücret düzenlemesi geliyor. Asgari ücretliler yılın son 3 ayında, vergi diliminden dolayı ücretlerinde kesintiye uğruyorlardı. Yapılan düzenleme ile devlet bu kaybın önüne geçiyor. Böylelikle asgari ücretli Aralık ayına kadar kesinti olmadan 1404 TL net ücret alabilecek.

İşsizlik Maaşının Ödeme Tarihi Değişiyor

Yasanın içerisine bulunan maddeler arasında işsizlik maaşı alanları ilgilendirecek bir düzenleme bulunuyor. Düzenleme ile işsizlik maaşı alanların ücretlerini aldıkları tarihte değişikliğe gidiliyor. Şu an işsizlik maaşlarını her ayın sonunda alan vatandaşlar, yapılan düzenleme ile bu ücretler her ayın 5’inde yapılacak.

Torba yasanın içerisinde 130 madde bulunurken vatandaşı çok sayıda değişikliğin beklediğini söyleyebiliriz. İşte bu maddelerden bazıları…

Vatandaşı en çok etkileyecek olan maddelerden birisi şüphesiz motorlu taşıtlar vergisi. 2018 yılından itibaren MTV’de %25 artışa gidiliyor.

Engelli vatandaşlar için otomobil alımında ÖTV kolaylığına düzenleme getiriliyor. Buna göre engelliler, ÖTV’siz araç satın alabilmek için 70 bin liradan az fiyata sahip araçlar alabilecekler.

Telefon görüşmelerinde bulunan vergilere de düzenleme getiriliyor. Mevcut durumda sabit telefon, cep telefonu ve internet hizmetlerinden farklı miktarda vergiler alınırken yeni düzenleme ile hepsinden %7.5 vergi alınacak.

Terör olaylarında ve 15 Temmuz olaylarında yaralanmış olan vatandaşlar için memuriyet yolu açılıyor.

Mecliste getirilen ve yakında yasalaşması beklenen torba yasayla ilgili sosyal medyadaki bazı görüşler ise şu şekilde…

 

 

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum