Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Toplatılan Tetanos Difteri Aşılarına Yönelik Açıklama Geldi!

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden toplatılan tetanos difteri aşılarına yönelik açıklama geldi. Detaylar haberde...
Toplatılan Tetanos Difteri Aşılarına Yönelik Açıklama Geldi!
HABER GİRİŞ

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, tetanos difteri aşılarının geri çekilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Bir firmaya ait olan aşıların son denetim esnasında görülen bazı eksikliklerden dolayı komisyon kararıyla ilgili seriyi çekme uygulandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, kullanıma sunulan her aşının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Ulusal Referans Laboratuvarlarında analiz edildiği ifade edildi. Aşının güvenirliliğinden emin olduktan sonra uygulamaya alınana kadar Aşı Takip Sistemi ile takip edildiği aktarıldı.

Geri çekme işlemi başlatılan aşının adı “Tetadif 0,5 ml IM Enjeksiyonluk Süspansiyon” olarak açıklandı. Söz konusu aşının teknoloji transferi desteği sağlanarak üretilmeye başlanmış ilk aşı olduğu vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, tarafından bahsi geçen aşıda herhangi bir istenemeyen etki bulunmadığı ifade edildi. Yeni üretilen aşıların özel şartlarda izlenerek raf ömürleri 3 yıla kadar peyderpey uzatıldığı aktarıldı.

Söz konusu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

GCM Yatırım Banner

“Bu durum, söz konusu aşının miadının uzatılması işlemi değildir. Gerekli kontrolleri yapılmış, kullanıma uygun, yeterli miktarda aşı stoğumuz mevcuttur. Bu açıdan herhangi bir sıkıntı yaşanması söz konusu değildir.”

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın