Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksleri Ocak’ta %16,2 Artış Gösterdi

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ocak ayında ciro endeksleri %16,2 oranında artarken, perakende satış endeksleri %6,7’lik bir düşüş kaydetti.
Toplam Ciro Endeksleri Ocak’ta %16,2 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu sabah Aralık ayı işsizlik rakamlarının yanında ciro endeksleri ve perakende satış endekslerini de açıkladı. Toplam ciro Ocak ayında %16,2 oranında artış gösterdi.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi yılın ilk ayında %16,2 oranında artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi 2018 – Aralık dönemine kıyasla %1,9 artış kaydetti.

2019 yılının Ocak ayında takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre %19,7 arttı.

Sanayi ciro endeksi yıllık bazda%19,7, aylık bazda ise %0,9’luk bir artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi 2018 yılının Ocak rakamları ile karşılaştırıldığında %26,6 oranında artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre %10,5 arttı.

Ticaret ciro endeksi geçen yılın aynı dönemine kıyasla %11,3, bir önceki aya göre ise %0,6 oranında arttı. Toplam ciro endeksleri alt kalemi arasında yer alan hizmet sektöründe bir önceki yılın Ocak ayına göre %19,6, bir önceki aya göre ise %3,1 oranında artış gerçekleşti.

Perakende satış endeksi Ocak ayında, 2018 yılının aynı dönemine göre %6,7 oranında azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi yıllık bazda %6,7’lik bir düşüş kaydetti. Yılın ilk ayında tütün, gıda ve içecek satışları %2,9, gıda dışı satışlar %10,3 ve otomotiv yakıtı satışları %2,8 oranında azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi söz konusu dönemde %1,3, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar %0,5 ve otomotiv satışları %4,8 oranında artarken, tütün ve içecek satışlarında bir değişiklik gözlenmedi.

Cari fiyatlarla perakende ciro endeksi bir önceki yılın anı ayına göre %12,1 arttı. Bu alanda gıda, içecek ve tütün satışları %17,9, gıda dışı satışlar %10,6 ve otomotiv yakıtı satışları %7 oranında artış gerçekleştirdi. Cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %2,4, gıda, içecek ve tütün satışları %2,1, gıda dışı satışlar %1,5 ve otomotiv yakıtı satışları %5,3 artış gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum