Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksleri Mayıs’ta Aylık Bazda %1,1 Oranında Arttı

TÜİK tarafından açıklanan bilgiye göre, toplam ciro endeksleri Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,1 oranında artış gösterdi.
Toplam Ciro Endeksleri Mayıs’ta Aylık Bazda %1,1 Oranında Arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamından oluşan ciro endeksleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rakamlara göre toplam ciro endeksleri Mayıs 2019 döneminde bir önceki aya göre %1,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %14,4 oranında artış sergiledi.

Toplam ciro endeksleri, Mayıs ayında yıllık bazda %14,4 oranında artarak, 200,4 seviyesine yükseldi.

Toplam Ciro EndeksleriSöz konusu dönemde sanayi ciro endeksi aylık %2,8, yıllık %20,9’luk artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, bir önceki aya göre %5, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %20,7 oranında azaldı. Ticaret ciro endeksinde bir önceki yıla göre %14,1, bir önceki aya göre %1 oranında artış oldu.

Son olarak hizmet sektörüne baktığımızda, takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre yıllık bazda %22,8, aylık bazda %0,8’lik artış olduğunu görmekteyiz. Bu veriler doğrultusunda Mayıs ayında tek düşüş gösteren ciro endeksi inşaat sektöründe oldu. Endekslerin bu değişimlerle geldiği son seviye ise; toplam ciro endeksi 200,4, sanayi ciro endeksi 227,9, inşaat 155,8, ticaret 192,3 ve hizmet 195,7 oldu.

Perakende satış endeksleri Mayıs’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,7 azaldı.

Perakende Satış EndeksleriSöz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları %3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %2,3, ve otomotiv yakıtı satışları %7,8 oranında geriledi. Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ve otomotiv yakıtı satışları bir önceki aya göre %0,3 oranında artarken, yakıt hariç gıda dışı yakıtlar %0,5’lik artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütün satışlarında ise %0,1’lik düşüş oldu.

Cari fiyatlarla perakende bir önceki yıla kıyasla %15,6 oranında artış gösterirken, bunun altında yer alan; gıda, içecek ve tütün satışları %20,8, gıda dışı satışlarda %16,6 ve yakıt satışlarında %5,8 oranında artış gözlendi.

Son olarak aylık değişimlerine baktığımızda, sırasıyla %1,7, %2,2 ve %0,5 oranlarında yükseldiğini görmekteyiz. Cari fiyatlarla perakende ciro ise Mayıs’ta bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında %1,8’lik artış sergiledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum