Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksleri Haziran’da Yıllık Bazda %12,3 Oranında Arttı

TÜİK verilerine göre toplam ciro endeksleri Haziran’da, bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,3 oranında artış gösterdi.
Toplam Ciro Endeksleri Haziran’da Yıllık Bazda %12,3 Oranında Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamından oluşan toplam ciro endeksleri rakamlarını açıkladı. Buna göre Mayıs ayında, yıllık bazda %14,4 oranında artış gösteren ciro endeksleri Haziran’da %12,3’lük artış gösterdi.

Mayıs’ta aylık bazda yüzde 1,1 oranında artan toplam ciro endeksleri, Haziran’da %1,5’lik düşüş gösterdi.

Ciro EndeksleriBir önceki aya kıyasla düşüş gösteren endeks, geçen yılın aynı dönemine göre arttı. Alt endeksler arasında yer alanlardan sadece inşaat sektöründe düşüş olurken, sanayi, hizmet ve ticarette artış gerçekleşti. Haziran ayında inşaat sektörü ciro endeksi yıllık bazda %26,8, aylık bazda %6,1 oranında düşüş gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi Haziran’da bir önceki aya göre %4,5 azaldı.

Ciro Alt EndekslerSanayi sektöründe 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %13,9 oranında artış oldu. Ticaret sektöründe bir önceki aya kıyasla %0,7, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %15,1 oranında artış kaydedildi. Hizmet sektörünün ciro endeksinde de söz konusu dönemde iyileşme görüldü. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre bir önceki yılın Haziran ayına kıyasla %22,4 artan endeks, Mayıs verilerine kıyasla %0,1’lik yükseliş gösterdi.

Perakende satış endekslerinde ise Haziran’da geçen yılın aynı dönemine kıyasla %1,2’lik azalma oldu.

Perakende SatışlarSöz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışlarında %0,7, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarda %1 ve otomotiv yakıtlarında %2,3’lük düşüş oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre azalan perakende satış hacmi endeksi, Mayıs ayına kıyasla %2,3 oranında artış sergiledi. Bir önceki aya göre gıda, içecek ve tütün satışlarında %0,3, gıda dışı satışlarda %3,2 ve yakıtlarda %3,2 oranında artış oldu.

Bir önceki aya kıyasla %1,2 artan perakende ciro endeksi, yıllık bazda %14,6’lık artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro endekslerinin alt kalemlerine baktığımızda; gıda, içecek ve tütünde %17,6, gıda dışında %16,5 ve otomotiv yakıtı satışlarında %5,7’lik artış olduğunu görmekteyiz. Aylık bazda incelediğimizde ise gıda ve tütün satışlarının aynı kaldığı, yakıtlarda %0,6, gıda dışı satışlarda ise %2,2 oranında artış olduğu dikkat çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum