Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksinde %26’lık Artış ve Gerilemeyi Teyit Eden Sanayi Üretimine Bakış

Güncellenen verilerle gerilemenin teyit edildiği sanayi faaliyetleri, toplam ciro endekslerindeki değişimler ve gelişmelerin yorumu;
Toplam Ciro Endeksinde %26’lık Artış ve Gerilemeyi Teyit Eden Sanayi Üretimine Bakış

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) ciro endeksleri çalışması 2018 yılı Ekim ayı verileri güncellendi. Veriler 2017 yılı aynı dönemine kıyasla %26’lık bir büyüme gösterdi. 

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim getirilerinden arındırılmış ciro endeksi  2017 Ekim ayına kıyaslar %26 seviyesinde artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya (2018 Eylül) göre %2.4 oranında daralma gösterdi. 

Sanayi Ciro Endeksi Artarken XUSIN Düştü

Sanayi Ciro Endeksi Artarken XUSIN Geriledi2018 Ekim ayı geçen yılın aynı dönemine göre sanayi sektöründe ılımlı bir görünüm elde edildi ve ciro %38.2’lik bir artış kaydetti. Sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre gevşeme gösterdi ve %3.9 oranında azaldı.

BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) 1 yıllık değişiminde %12.19 değer kaybetti. Endeksin gerilemesi küresel satıcılı piyasa ve ABD Çin gerginliğinin dünya sanayi üretimi üzerindeki baskısı kaynaklı değerlendirilebilir.

İnşaat sektöründe (takvim etkilerinden arındırılmış) 2018 Ekim ayı 2017 aynı dönemine göre %23.5’lik bir genişleme gösterirken mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış bir önceki aya kıyasla %4.9’luk bir artış sergiledi.

Ticaret ve Hizmet Sektörleri Ciro Endekslerinde Artış

Ticaret ve Hizmet Sektörlerinde Genişleme GözlemlendiTicaret ve hizmet sektörleri sırası ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %16.3 ve %34.1’lik artış gösterirken, 2018 yılı Eylül ayına göre ticarette %4’lük azalma görülürken, hizmet sektörü ciro endeksinde %1.7’lik bir artış açıklandı.

BIST Toptan Satış ve Perakende Ticaret Endeksi (XTCRT) günlük bazda düşüş gösterirken, yıllık bazda %1.89’luk bir artış gösterdi.

BIST Hizmetler Endeksi (XUHİZ) son 1 aylık hareketinde gerileme kaydederken, son 1 yıllık değişiminde negatif tarafta %10.29 hareket gösterdi. Endeksin 52 haftalık hareket marjlarında ise 60.078,16 ve 87.110,75 seviyeleri gözlemlendi.

Düşüş Kaydeden Sanayi Üretim Verisi Gerilemeyi Teyit Etti

Düşüş Kaydeden Sanayi Üretim Endeksi Gerilemeyi Teyit EttiBugün açıklanan sanayi üretim verisinde Ekim’de (aylık baz) %1.9 ve yıllıkta %5.7’lik bir daralma açıklandı. Endeks 2012 Aralık ayından bu yana (2016 Temmuz  %4.9 daralma) en katı düşüşünü kaydetti.

Kurlarda gözlenen yüksek volatil hareketlerin kaynağında ele alınan ve küresel ekonomi belirsizliklerinin de gelişmeyi körüklediği gergin hatta ticari faaliyet sürdüren firmalar üretimde kullanılan gerekli mal ithalatını azaltmıştı. Gelişme üretim cephesinde de doğrudan bir gerilemeye neden oldu. Bu iki süreçte ithalatta zayıflama görülürken, ihracat genişleme kaydetti. 

Diğer tarafta operasyonel faaliyetlerin gerilemesi kaynaklı çalışan sayılarında da negatif bir hareket gerçekleşti. Toplam işsiz sayısı (2018 Eylül) 330.000 kişi artış göstererek (%11.4) 3.749.000 kişiye yükseldi.

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

Kurlarda kaydedilen yüksek hareketlerin ithalatı zorlaştırması ve faizlerde gelinen seviyelerin kredi kullanımında finansal maliyetleri artırmış olması üretici tarafında olumsuz yansımakta. Üretimin gerileme kaydettiği bir düzlem ise ekonomik yavaşlamaya kaynak görülebilir. Güncel verilerdeki geri çekilmelerin ışığında 2019 yılı içinde ılımlı gelişmelerden bahsetmek pek mümkün görülmeyebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum