Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksi Nisan’da Bir Önceki Aya Göre %0,7 Azaldı

Toplam ciro endeksleri Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,9 artarken, bir önceki aya göre %0,7’lik düşüş gerçekleştirdi.
Toplam Ciro Endeksi Nisan’da Bir Önceki Aya Göre %0,7 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Nisan 2019 dönemine ilişkin rakamlara göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamından oluşan ciro endeksleri bir önceki aya göre %0,7 oranında azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %14,9 oranında artış gösterdi. Toplam ciro endeksi Mart’ta, aylık bazda %5,5’lik artış gerçekleştirmişti.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında %22,3 oranında arttı.

Ciro EndeksleriSöz konusu alanda 2018 yılının Nisan ayına kıyasla ise %1,4 oranında artış gerçekleşti. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi yıllık bazda %14, aylık bazda %11,6 oranında azaldı.

Ticaret ciro endeksi Nisan’da bir önceki yılın aynı dönemine göre %12,2 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre %0,7 azaldı. Son olarak hizmet sektöründeki ciro endeksine baktığımızda bir önceki aya göre %0,6, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %23,9 oranında artış gösterdiğini görmekteyiz.

Bugün açıklanan üçüncü önemli ekonomik veri perakende satış endeksleri oldu.

Perakende SatışlarNisan ayında perakende satış hacmi, 2018 yılının aynı ayına göre %6,9 oranında geriledi. Söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları %2,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %7,1, otomotiv yakıtı satışları %11,6’lık düşüş gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki aya göre %1,8 oranında azalırken; gıda, içecek ve tütün satışları %1,3, gıda dışı satışlar %1 ve otomotiv yakıtı satışları %4,6 oranında geriledi. Bu dönemde cari fiyatlarla perakende ciro, 2018’in Nisan ayına göre %13,3, Mart ayına göre %0,2’lik artış gerçekleştirdi.

Bir önceki yılın aynı döneminde açıklanan rakamlarla karşılaştırıldığında; gıda, içecek ve tütün satışları %20,2, gıda dışı satışlar %12,9 ve otomotiv yakıtı satışları %5 yükseldi. Bir önceki aya göre gıda, içecek ve tütün satışları %1,8, gıda dışı satışlar %0,1 oranında artış gösterirken, otomotiv yakıtı satışları cirosunda %2’lik düşüş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum