Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksi Eylül’de %4,8 Artış Gösterdi

TÜİK verilerine göre toplam ciro endeksi Eylül ayında %4,8 artarken, alt endekslerde değişken bir tutum izlendi.
Toplam Ciro Endeksi Eylül’de %4,8 Artış Gösterdi

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki gelişmeleri gösteren ciro endeksleri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) açıklanan verilere göre toplam ciro endeksi 2019-Eylül döneminde %4,8 oranında artış gösterdi.

TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi %2,8 arttı.

Toplam Ciro EndeksiToplam ciro endeksi yıllık bazda %4,8, aylık %2,8 artışa işaret etti. Eylül ayında sanayi sektörü ciro endeksi 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %1,7 azalırken, Ağustos ayına göre %1,7 artış gösterdi. Yıllık bazda %16,1 düşüş gösteren inşaat sektörü cirosu, aylık %1,4 oranında azaldı.

Ticaret sektörü gücü endeksi 2018 yılının Eylül ayına kıyasla %11,8 oranında artış gösterdi. Bir önceki aya göre de artan endeks %4,7 yükselişe denk geldi. Son olarak hizmet sektöründeki ciro gelişmelerine baktığımızda yıllık bazda %7,7, aylık %0,8 oranında artış gerçekleştiğini görmekteyiz.

Eylül ayında perakende satış hacmi geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında %2,7 oranında arttı.

Perakende CiroPerakende satış endeksleri Eylül verilerine göre otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar %4,7, otomotiv yakıtı satışları ise %4,4 oranında artış gösterdi. Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi gıda, içecek ve tütün grubunda %2 azaldı.

Perakende satışları Ağustos ayının verileri ile karşılaştırıldığında %0,6 yükselişe tekabül etti. Aylık bazdaki değişim gıda, içecek ve tütün grubunda %0,7, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarda %0,6, otomatik yakıtlarında ise %0,7 artış şeklinde gerçekleşti. Cari fiyatlarla belirlenmiş perakendeci ciro 2018 yılının aynı dönemine göre %11,2 arttı.

Söz konusu dönem için gıda, içecek ve tütün satışlarında %16,1, gıda dışı satışlarda %12,3, otomotiv yakıtı satışlarda ise %1,8 oranında artış kaydedildi. Bir önceki aya kıyasla perakende ciro endeksi %1,2 arttı. Ağustos ayının verileri ile kıyaslandığında otomotiv yakıtı satışları %1 azalırken, gıda dışı satışlarda %2,1 gıda içecek ve tütün satışlarında ise %1,2 oranında artış kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum