Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksi Ağustos’ta %2,8 Artış Gösterdi

Sanayi, inşaat, hizmet ve ticaret sektörlerinden oluşan toplam ciro endeksi Ağustos ayında yıllık bazda %2,8 oranında arttı.
Toplam Ciro Endeksi Ağustos’ta %2,8 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos 2019 dönemine ilişkin toplam ciro endekslerini yayımladı. Buna göre inşaat, ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinden oluşan toplam ciro endeksi 2018 yılının Ağustos ayına kıyasla %2,8 oranında artış gösterdi.

Toplam ciro endeksi, Ağustos’ta bir önceki aya kıyasla %1,6 oranında geriledi.

Toplam ciro endeksiToplam ciro endeksi bir önceki veri dönemi olan Temmuz’da yıllık bazda %12,6, aylık ise %2,8 oranında artış göstermişti. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara baktığımızda sanayi sektörü endeksinin 2018 yılı dönemine kıyasla %0,1 oranında düşüş gösterdiğini görmekteyiz. Bu sektörün endeksi bir önceki aya kıyasla %2,5 azaldı. Sanayi ciro endeksi yıllık bazdaki düşüşü ile 181 seviyesine geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi yıllık bazda %18 azalarak 156,6 seviyesine geriledi.

İnşaat Ciro Endeksiİnşaat sektörünün aylık değişimi %2,6 düşüşe denk geldi. Ticaret sektörünün ciro endeksi geçen yılın aynı dönemine kıyasla %6 oranında artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haliyle %0,6 düşüşe denk geldi. 2018 yılının Ağustos ayına kıyasla %10,1 oranında artış gösteren hizmet sektörü ciro endeksi bu yılın Temmuz ayına kıyasla %1,9 oranında azaldı.

TÜİK tarafından bu sabah açıklanan bir başka bir ise perakende satış endeksleri oldu.

Perakende Satış EndeksiPerakende satış endeksi Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4,3 oranında düşüş gösterdi. Söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları %5, gıda dışı satışlar %5,8 oranında azalırken otomotiv yakıtı %0,4 oranında artış gösterdi.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bir önceki ayın rakamları ile kıyaslandığında %0,3 arttı. Aylık bazda otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar %0,4, otomotiv yakıtı satışları %2,4 oranında arttı. Öte yandan gıda içecek ve tütün satışlarında %1,5’lik düşüş gözlendi.

Cari fiyatlarla belirlenmiş perakende ciro 2018 yılının Ağustos ayına kıyasla %9,2 oranında artarken bu alanda gıda, içecek ve tütün satışları %17,4, gıda dışı satışlar %8 ve otomotiv yakıtlarında %1,7 oranında artış oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro aylık bazda %0,1 düşüşe denk geldi. Bir önceki ay ile kıyaslandığında gıda dışı satışlarda %0,2, otomotiv yakıtı satışlarında %1,1 düşüş olurken, gıda içecek ve tütün de %0,7’lik artış gözlendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum