Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksi 2018 Aralık Ayında %10,8 Oranında Arttı

TÜİK tarafından bu sabah yayımlanan rakamlara göre; toplam ciro endeksi %10,8 oranında artarken, perakende satış endeksleri %9,2 oranında gerileme kaydetti.
Toplam Ciro Endeksi 2018 Aralık Ayında %10,8 Oranında Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2018 Aralık ayı rakamlarına göre, toplam ciro endeksi Kasım ayı ile karşılaştırıldığında %10,8 oranında artış gösterdi. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1,3 geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi Aralık ayında, 2017’nin aynı dönemine göre %17 oranında artış gösterdi.

TÜİK tarafından bugün yayımlanan veriler arasında yer alan ciro endekslerine bakıldığında; sanayi ciro endeksinin bir önceki yıla göre artarken, bir önceki ay olan Kasım’a göre %1 azaldığını görmekteyiz. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi bir önceki aya göre %0,9 oranında gerileme kaydederken, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2017’nin aynı ayına göre %3 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi Aralık’ta bir önceki yıla göre %8 artış, bir önceki aya göre %1,5 azalış gösterdi. Hizmet sektöründeki duruma bakıldığında ise takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksinin 2017 Aralık’ına göre %15,1 oranında arttığını, ancak 2018 Kasım’ına göre %1,4 azaldığını görmekteyiz.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 oranında azaldı.

Perakende satış endekslerini oluşturan alt kalemlerden; gıda, içecek ve tütün satışları %2,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,6 ve otomotiv yakıtı satışları %9,5 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,6 azaldı. 2018 Aralık ayında ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1, gıda dışı satışlar %0,4, otomotiv yakıtı satışları %0,5 oranında düşüş sergiledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,6 artarken, aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları %15,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %9,6 ve otomotiv yakıtı satışları da %0,5 oranında artış gösterdi. Cari fiyatlarla perakende ciro Aralık ayında bir önceki aya kıyasla %1,6 oranında geriledi. Öte yandan gıda, içecek ve tütün satışları %0,4 arttı. Gıda dışı satışlar %1,1, otomotiv yakıtı satışları ise %6,1 azaldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum