Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Toplam Ciro Endeksi 2018 Aralık Ayında %10,8 Oranında Arttı

TÜİK tarafından bu sabah yayımlanan rakamlara göre; toplam ciro endeksi %10,8 oranında artarken, perakende satış endeksleri %9,2 oranında gerileme kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2018 Aralık ayı rakamlarına göre, toplam ciro endeksi Kasım ayı ile karşılaştırıldığında %10,8 oranında artış gösterdi. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre %1,3 geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi Aralık ayında, 2017’nin aynı dönemine göre %17 oranında artış gösterdi.

TÜİK tarafından bugün yayımlanan veriler arasında yer alan ciro endekslerine bakıldığında; sanayi ciro endeksinin bir önceki yıla göre artarken, bir önceki ay olan Kasım’a göre %1 azaldığını görmekteyiz. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi bir önceki aya göre %0,9 oranında gerileme kaydederken, takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2017’nin aynı ayına göre %3 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi Aralık’ta bir önceki yıla göre %8 artış, bir önceki aya göre %1,5 azalış gösterdi. Hizmet sektöründeki duruma bakıldığında ise takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksinin 2017 Aralık’ına göre %15,1 oranında arttığını, ancak 2018 Kasım’ına göre %1,4 azaldığını görmekteyiz.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,2 oranında azaldı.

Perakende satış endekslerini oluşturan alt kalemlerden; gıda, içecek ve tütün satışları %2,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %12,6 ve otomotiv yakıtı satışları %9,5 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,6 azaldı. 2018 Aralık ayında ayda gıda, içecek ve tütün satışları %1, gıda dışı satışlar %0,4, otomotiv yakıtı satışları %0,5 oranında düşüş sergiledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %9,6 artarken, aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları %15,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %9,6 ve otomotiv yakıtı satışları da %0,5 oranında artış gösterdi. Cari fiyatlarla perakende ciro Aralık ayında bir önceki aya kıyasla %1,6 oranında geriledi. Öte yandan gıda, içecek ve tütün satışları %0,4 arttı. Gıda dışı satışlar %1,1, otomotiv yakıtı satışları ise %6,1 azaldı.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle