Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toparlanma İsteğini Sürdüren Petrol 2 Haftanın Yükseğine Ulaştı

72 dolar üzerinde kalıcılık kazanan ABD tipi ham petrol, iki haftanın en yüksek seviyesini test etti. Haftalık bazda yüzde 1,5’e yakın artıya geçti.
Toparlanma İsteğini Sürdüren Petrol 2 Haftanın Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk günü 66 dolara kadar inen Batı Teksas türü ham petrol, Salı seansında başlattığı yükseliş isteğini sürdürüyor. Dünkü kazanımlarını artıran ham petrol, 73,23 dolara kadar çıktı.

Çarşamba seansını 72,96 dolarda tamamlayan ham petrol vadeli işlemleri, 23 Aralık seansına yatay başladı. Gün poyu pozitif bölgede hareket etti.

TSİ 09.28’de yüzde 0,14 artıda alıcı bulan ham petrol vadeli işlemleri, 72,84 – 73,23 dolar aralığında kaldı.
Ham Petrol 2 Hafta Yüksek
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Gün içi yüksek seviye petrolün 9 Aralık’tan bu yana en yüksek değerini temsil etti.

Haftalık bazda yüzde 1,3 değerlenen ham petrol, aylık bazda yüzde 7 düştü. Yıllık getiri ise yüzde 50 oldu. Yukarı yönlü ivmenin sürmesi durumunda ham petrol için ilk teknik direnç 73,15 doları gösterirken aşağı yönlü seyir durumunda izlenecek ilk teknik destek 72,75 dolar oldu.

Kazançlı seyir, ABD ham petrol stoklarının beklenenden fazla düşmesiyle yönlendirildi. ABD stokları 4,72 milyon varil düşerek üst üste dördüncü haftalık düşüşü kaydetti.

Buna ek olarak petrol fiyatları, Avrupa’daki enerji krizi ve Afrika’daki arz kesintilerinden destek aldı. Sektör gelişmelerinin yanında Omicron varyantı etrafındaki olumlu haberler piyasa duyarlılığını artırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu