Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Top Gun Maverick: 1 Milyar Dolarlık Gişe Hasılatı Çok Yakın

Yıllar sonra gelen bir devam filmi olan Top Gun Maverick sinema sektörüne adeta yeniden can veriyor! Detaylar haberde;
Top Gun Maverick: 1 Milyar Dolarlık Gişe Hasılatı Çok Yakın
HABER GİRİŞ

Top Gun: Maverick, gişede engelleri kademeli olarak aşmaya devam ediyor! 1986 yapımı hit film Top Gun’ın devamı niteliğindeki Paramount Pictures ve Skydance ortak yapımı film, hafta başında 900 milyon dolarlık bilet satışını aştı.

Yapım artık önündeki en son engel olarak kalan 1 milyar dolarlık imrenilen sınırı aşmaya göz dikmiş durumda.

Bir Hafta İçinde 1 Milyar Dolar Sınırı Aşılabilir

Sinema sektörü ve gişe analistlerinin fikri bunun zor olmayacağı yönünde. Uzmanlar “Maverick”in ortalama bir hafta içinde bu eşiği de aşmasını bekliyor.

Gişe rekortmeni haline dönüşen filmin en büyük avantajlarından birisi şu sıralar rekabet edeceği herhangi önemli bir projenin olmayışı. Film, Disney Marvel Studios’un “Thor: Love and Thunder” filminin vizyona gireceği tarih olan 8 Temmuz’a kadar herhangi bir rekabet içine girmeyecek.

Maverick’in şimdiye kadar elde ettiği gişe hasılatının ABD ve Kanada’da yaklaşık 475 milyon dolar ve uluslararası pazarlardan yaklaşık 430 milyon dolar olmak üzere bölündüğü açıklandı.

GCM Yatırım Banner

“Maverick Ender Görülen Bir Başarıya İmza Attı”

Comscore’un kıdemli medya analisti Paul Dergarabedian bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Filmin evrensel çekiciliğini yansıtan en iyi verilerden birisi yerel ve uluslararası gelirlerin yaklaşık 50/50 oranında bölünmesi. Bu, çoğu modern gişe rekortmeni için ender görülen bir başarıdır” ifadelerini kullandı.

İlk haftasında 126,7 milyon dolarlık hasılat elde ederek, herhangi bir Tom Cruise filmi için en yüksek hafta sonu açılış hasılatını ortaya seren Maverick sonraki haftalarda da istikrarlı bir grafik çizdi.

Comscore’dan alınan verilere göre, ikinci hafta sonunda filmin bilet satışları yüzde 29 azalarak 90 milyon dolara düştü ancak tipik olarak büyük bütçeli filmler, ilk haftadan ikinci haftaya kadar yüzde 50 ila yüzde 70 arasında düşüş göstermektedir. Bu da Maverick’in ikinci haftasında bile ne derece güçlü durduğunu gösteriyor. Yapım üçüncü hafta sonunda 52 milyon dolar ve dördüncü hafta sonunda 44 milyon dolar hasılat ile sonrasında da güçlü tutunmaya devam etti.

Sinema Sektörüne Ekonomik Yönden Can Verdi

Film pandeminin zirvesinden bu yana sinema salonlarına dönmekte tereddüt eden 35 yaş üstü izleyicileri kendine çekmeye devam ediyor. Gişe rekorları kıran bilet satışlarının büyük kısmını genellikle genç sinemaseverler oluşturuyor. Daha yaşlı izleyiciyi geri dönmeye teşvik eden filmlere sahip olmak, sinema endüstrisinin pandeminin etkilerinden kurtulmasının önemli bir parçası olarak görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.