Paylaşım

Traktörlerin Yavaşlık Sorununu Top Gear Kendi Yöntemleriyle Çözdü!


 

TOP Gear geliştirme ekibi bu sefer standart bir traktörü olabilecek maksimum hızlara çıkardı!

Herkes normal olursa dünya nasıl zevkli olacak ki! Top Gear‘da aynı bu mantıkta hareket ederek traktör üzerinde biraz değişiklik yapmaya karar vererek, dünyaya muhteşem bir “Track – tor” sundu. Araç modifiyesi denildiği zaman akla ilk gelenlerden biri daha yüksek hacimli motor daha sonrasında ise dış karosere yapılan havalı parça eklemeleri. Amerikan kas arablarının kaput dışına çıkan motorlarını da izlemek ayrıca zevkli.

Bu çalışmayı görünce aklıma Honda’nın çim biçme makinesi geldi! CBR1000R’ın ünitesini çim biçme makinesine monte ederek, saatte 215 km/h süratlere çıkarmalarını, eğlenceli olduğu kadar inanılmaz bir olay olarak görebiliriz. Benzer bir ilginç olayı tekrar yaşamaktayız. Ve sonunda bir de rekor var!

Konuğumuz olan traktörün hız değerlerini görünce tarlada toprak eşeleyen haliyle alakası kalmamış.

Hızlı tarla faresinin gelişimi Top Gear Agricultural Technology Center‘da yapılmış. Baktığımızda geliştirmeden çok akla zarar bir bilim deneyi demek daha doğru olur.

Lamborghini turuncu gövdesine, altılı Led aydınlatmalar ve havalı bazı parçaların özel olarak yapıldığını görüyorum.

Ariel Atom adı verdikleri traktörün yürüyen aksamları bile hayret verici.

Arka kısımda Wellikton bagajıyla denge kuran Ariel, havalı süspansiyona ve önde 20″ arka kısımda 54″ büyüklüğünde lastikler kullanılmış.

Rekoru tescillenen Ariel Atom’da çok çok büyük bir ünite bulunuyor.

Bu kısımda Chevrolet’e başvurularak 5.7L V8 motoru ödünç alınmış. Yoksa devasa arka tekerleri ne döndürebilir ki! Gücün aktarım kısımlarına özel bir çalışma yapılmış. Sürekli ön kaldırmaya meğilli traktörümüz 87.2 mil yani 140 km/h hıza çıkarılmış.

Böylelikle 2015 yılında Finlandiya’da kırılan 80.7 mil – 129 km/h‘lik rekor da geçilmiş oldu. Top Gear ekibinin tarla dışında bir traktörü 5.7L motorla yüksek hızlara çıkardığı için tebrik ediyoruz.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın