Yatırım yapmaya başla!

Eski Savunma Bakanı Tomomi Inada Japonya’nın İlk Kadın Başbakanı Olmayı Hedefliyor

Shinzo Abe’nin yerine geçmeyi umut eden eski Savunma Bakanı Tomomi Inada, hedefine ulaştığı takdirde Japonya’nın ilk kadın lideri olacak. Detaylar aşağıda;
Eski Savunma Bakanı Tomomi Inada Japonya’nın İlk Kadın Başbakanı Olmayı Hedefliyor

Shinzo Abe’nin yerine geçmeyi umut eden eski Savunma Bakanı Tomomi Inada, hedefine ulaştığı takdirde Japonya’nın ilk kadın lideri olmayı hedefliyor. Verdiği demeçte, iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin 2021’deki adayı olmak istediğini isteyen Tomomi Inada, açıklamalarıyla dikkat çekti. Sonuçta mevcut kurallar gereğince Abe’nin parti başkanı olarak dördüncü bir dönem isteyemeyeceği biliniyordu.

Partinin II. Dünya Savaşı sonrası tarihinin çoğunda Japonya’yı yönettiği ve yıllardır iktidarda olduğu da malumdu. Sağlam bir milliyetçi olan ve Abe’ye yakınlığıyla tanınan Inada ise Abe’nin başarılarını geliştirmek ve ülkenin devasa borcu gibi meselelerde daha fazla reform yapmak istiyordu. Geçtiğimiz hafta Credit Suisse Asya Yatırım Konferansı’nda konuşan Inada bir sonraki oylamada parti başkanlığına aday olma planını; “iki yıldır bunu hedefliyorum” diyerek ifade etti.

Altı yıldan fazla bir süredir iktidarda olan Abe, bu yıl Japonya’nın en uzun hizmet veren başbakanı olarak kayıtlara geçecekti.

Shinzo Abe Japonya En Uzun Süreli Başbakanı Abe’nin parti lideri olarak görev süresi ise Eylül 2021’e kadar devam edecekti. Abenomics programıyla Abe, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisini canlandırmaya ve yıllardır bir çıkıp bir azalan deflasyonu bitirmeye uğraşmıştı. Tabii, bu arada daha zayıf bir yen, daha yüksek borsa ve düşen fiyatlara son vermek gibi bazı başarılar elde etmişti. Ancak ana hedeflerinden biri olan enflasyonda sürdürülebilir artışı yüzde 2’ye çıkarma hedefi henüz gerçekleştirilememişti.

Inada da Abe’nin doğru şeyleri yaptığını vurgulayarak politikalarının daha geniş küresel ekonomik güçle çakıştığı için şanslı olduğunu söyledi.

Inada Shinzo Abe Doğru Şeyleri Yaptı Bunlar Japonya’nın her zaman güvenemeyeceği ve sonunda şiddetli değişikliklere ihtiyaç duyabileceği iş gücü piyasası ve sosyal güvenlik sistemi gibi alanlardı. Reform için kritik aşama ekonominin temelini ve büyümeyi sağlam bir şekilde güçlendirmenin olduğunu belirten Inada, erkek egemen LDP’nin zirvesine çıkmanın zorluğu hakkında hayale sahip olmadığının da üzerini çizdi. Başarılı birçok erkekte olduğu gibi muhtemelen birden fazla girişim gerektireceğini kaydeden 60 yaşındaki Inada, bunun genelde iki ya da üç seferi bulduğunu anlattı.

“Hala politikacıların erkek olması gerektiği konusunda bir zihniyet var” diyen Inada, kadın politikacıların sayısının artırılması için hedefler ve teşvikler belirlemekten yana olduğunu aktardı.

Tomomi Inada Politikacıların Erkek Olması Gerektiği Konusunda Zihniyet var Kadınlar, Japonya’nın avam kamarasının yüzde 10.2’sini ve senatonun ise yüzde 20.7’sini oluşturuyordu. Ekonomik programının bir parçası olarak Abe, Japonya’nın hızla yaşlanan nüfusunun ve azalan doğum oranlarının bir sonucu olarak azalan iş gücü nedeniyle kadınların ekonomiye daha fazla katılımını istemişti. Yine de Japonya Dünya Ekonomik Forumu’nun Aralık ayında yayınlanan Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda 149 ülke arasında 110. sırada yer almıştı.

Japonya’nın bir sonraki başbakan adayı Inada’yı tanımlamanın pek kolay olmadığı da verilen bilgiler arasındaydı. Ülkenin savaş tarihini eleştirmekten nefret eden, yabancı işçiler ve LGBTQ hakları konusunda ilerici tavır takınan Inada, ayrıca Abe’nin Japonya’nın ordusunu kısıtlayan anayasasını revize etmesini destekliyordu.

Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki iddiaları ve Bir Kuşak Bir Yol girişimine karşı temkinli olduğunu belirten Inada; “statükoyu gerçekten değiştirmeye yavaş yavaş çalışıyorlar. Son derece endişeliyim.” diyerek Çin’in metodolojisini kurallar değil güç olarak tanımladı. Tüm bunların yanında 2016-2017 arasında savunma bakanlığı görevinde bulunan ve duruşu tartışmalara yol açan Inada istifa etmesiyle alakalı olarak da şöyle konuştu: “Bence asıl şampiyonlar asla düşmeyenler değil, düşüşten sonra kendilerini toplayabilecek olanlardır. Zorlu deneyimlerimi kullanarak gerçek bir şampiyon olmayı umuyorum.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum