Yatırım yapmaya başla!

Tokyo-Seul Anlaşmazlığı Şirketleri Şimdiden Etkilemeye Başladı

Japonya-Güney Kore arasındaki ticaret anlaşmazlığı, birçok sektörden şirketleri etkilemeye başladı. İşte ABD ile Çin'in ardından küresel ekonomiyi etkileyen ikinci gerilimin detayları;
Tokyo-Seul Anlaşmazlığı Şirketleri Şimdiden Etkilemeye Başladı

Japonya-Güney Kore arasındaki ticaret anlaşmazlığı farklı sektörlerdeki işletmeleri etkilemeye başladı ve küresel ekonomide yaratabileceği hasar konusundaki endişeler giderek artıyor. Siyasi anlaşmazlık, Japonya’nın İkinci Dünya Savaşı sırasındaki davranışları hakkındaki bir tartışmadan kaynaklansa da gerilim son zamanlarda ekonomik alana sıçradı.

Temmuz ayı başlarında Japonya, ulusal güvenlik endişelerini ve Kore’ye duyulan güvensizliği öne sürerek Güney Kore’nin yarı iletken endüstrisi için kritik önem taşıyan malzeme ihracatını kısıtladı.

Ülkenin maliye bakanı tarafından son zamanlarda yapılan bir açıklama da Güney Kore’nin şu anda Japonya’nın kararına karşı hazırlanmakta olduğunu gösterdi.

Güney Kore Japonya Hazırlık Çünkü maliye bakanı, Seul’un listeden çıkartılması durumunda, iki ülke arasındaki ilişkilerin kontrol edilemez seviyelere doğru kötüleşeceğini söyledi. Şirketler de Cuma günü kadar erken bir zamanda gelebilecek muhtemel sonuçlar için hazırlandı. Japonya’daki varlık yönetimi şirketi WisdomTree Investments’in kıdemli danışmanı Jesper Koll, iki Doğu Asya arasındaki devam eden anlaşmazlığın, pek çok sektör çapında her iki ülke ekonomisine de zarar vereceğini dile getirdi.

Anlaşmazlıktan olumsuz etkilenen şirketler arasında temel malzeme şirketlerinin bulunduğunu belirten Koll, Japonya’nın kimyasal şirketlerini örnek gösterdi.

Güney Kore-Japonya Anlaşmazlığı Etkilenen ŞirketlerSon 10 yıl içinde Güney Kore’ye doğru büyük hamle yapan Japon kimyasal şirketlerinin, şu anda fiilen boykot edildiklerini ve dik üretim kesintileri rapor etmeye başladıklarını aktardı. Kıdemli danışman, yarı iletkenler için ihtiyaç duyulan kimyasallardaki arz kesintisinin kısa vadede tüketiciler için daha yüksek fiyatları, şirketler için daha düşük karları getireceğini ancak aynı zamanda kurumsal stratejistler ve girişimciler için de bir patlama başlatabileceğini öne sürdü.

Çünkü Güney Kore ve Japonya arasındaki anlaşmazlık nedeniyle ortaya çıkacak bozulmuş tedarik zincirleri, yeni oyuncular için zemin hazırlayabilirdi.

Güney Kore-Japonya Anlaşmazlığı Yeni Oyuncular yaratabilir İhracat kısıtlamalarından kaynaklanan doğrudan etkilerin yanı sıra, bazı tüketiciye dönük şirketler iki ülke arasındaki kötüleşen ilişkilerin baskısını hissetmeye başlıyordu. “Bu son iki yıl içinde satışlarındaki büyümenin %10’undan fazlasını Kore’nin talep artışından alan Japon kozmetik şirketleri için kötü haber çünkü şu anda Koreli kadınlardan gelen alıcı grevini hissetmeye başlıyorlar” dedi. Koll’a göre turizm, havayolları, restoranlar ve lüks marka butikleri de acıyı hissetmeye başlıyordu.

Zaten JTB Tourism Research & Consulting Co. verilerine göre Kore, Çin’in ardından en çok turisti Japonya’ya gönderiyordu.

Kore Çin Ardından En Çok Japonya Turist Gönderiyor Bu arada, Kore’ye gelen Japon turistler de Asya Pasifik bölgesinden en büyük ziyaretçi grubunu oluşturuyordu. İki ülke arasındaki turizmde görülen düşüş, birçok havayolunun uçuş sayısını azaltmasına, hatta büyük şehirler arasındaki doğrudan rotaları sonlandırmalarına neden olmuştu. Nikkei Çarşamba günkü haberinde Korean Air’ın ve T’way Air’ın gerilim arasında Japonya’ya uçuşları askıya aldığını duyurdu.

Habere göre iki havayolu Güney Koreli yolcular tarafından Japonya uçuşlarına yönelik herhangi bir boykottan ziyade piyasa baskısı nedeniyle düşük karlı rotalarını kesmeye karar verdi.

Güney Kore Havayolu Şirketleri Japonya Uçuş Askıya Alıyor Ayrı bir duyuruda Güney Kore’nin en büyük havayolu şirketinin Eylül’den itibaren Kore’nin liman kenti Busan ve Sapporo ile Japonya Hokkaido’nun başkenti arasındaki uçuşları askıya alacağını açıkladı. Kore’nin ikinci en büyük taşıyıcısı Asian Airlines Salı günü, ekonomik ve politik gerilimlerin artmasıyla birlikte azalan talebe bağlı olarak Eylül ayından itibaren Japonya ile Kore arasındaki bazı yollar için daha küçük uçaklara geçmeyi planladığını belirtti.

Koreli başka bir taşıyıcı olan Air Seoul da benzer açıklamayla, iki ülkeyi birbirine bağlayan düzenli uçuşları azaltacağını dile getirdi.

Air Seoul Japonya Kore Uçuşlarını Azaltacak Anlaşmazlıktan etkilendiğini belirten diğer büyük Koreli şirketler arasında teknoloji devleri Samsung ve LG Electronics de yer alıyor. LG, bu hafta hem ABD-Çin ticaret savaşının hem de Japonya-Kore anlaşmazlığının yol açtığı zorlu iş koşullarından ve belirsizliklerden etkilenebileceğini söyledi.

Bir Samsung yöneticisi ise bugünkü kazanç açıklamasında Japon hükümeti tarafından alınan son önlemlerin ihracat malzemelerini yasaklamamasına rağmen yeni ihracat onay sürecinin yükü ve sürecin getireceği belirsizlikler nedeniyle zorluklarla karşı karşıya olduklarını bildirdi. Ne var ki durum Koreli şirketler için çok da kötü değildi.

Ticaret gerilimleri artarken Güney Koreli tüketim mallarının kazananlar olarak ortaya çıkabileceği tahmin ediliyor. Nitekim bazı Kore şekerleme, kırtasiye ve giyim şirketlerinin hisseleri beklentiler ışığında çift haneli artışlar kaydetti. Kore Ekonomi Enstitüsü kıdemli direktörü Troy Stangarone bugünkü açıklamasında, Japonya’nın hassas malzeme ihracatını Güney Kore’ye sınırlamak için attığı herhangi bir adımdan küresel bir dalgalanma etkisi beklediğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum