Yatırım yapmaya başla!

Dar Gelirliler için Başlatılan Konut Kampanyasında Son Başvuru Tarihi 31 Aralık!

TOKİ’nin 335 TL taksitle satışa sunduğu ev fırsatından yararlanmak için 31 Aralık tarihine kadar başvuruların tamamlanması gerekiyor.
Dar Gelirliler için Başlatılan Konut Kampanyasında Son Başvuru Tarihi 31 Aralık!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta Samsun’da katıldığı bir programda, dar gelirliler için düşük faizli konut kredisi müjdesi verdi. Her yıl 100 bin vatandaşın en sahibi olması hedeflenen projede Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan evler için başvurular devam ediyor.

Kuraya gerek olmadan sadece başvurunun yeterli olduğu kampanyadan yararlanmak isteyenlerin, en geç 31 Aralık 2019 tarihine kadar ilgili bankalara müracaat etmeleri yeterli olacak. Ancak 335 TL taksitle ev sahibi olma fırsatı sunan bu kampanyadan yararlanmak için elbette bazı şartlar gerekiyor.

Peki, TOKİ’nin dar gelirli vatandaşlar için satışa sunduğu evlere kimler sahip olabilecek, bu evler hangi illerde yapılacak ve başvurular nasıl yapılıyor? Tüm bu soruların yanıtları haberimizin devamında…

TOKİ tarafından yapılan evlerin fiyatları farklılık göstermek üzere, 96 bin liradan başlıyor.

TOKİ Kampanyasıİlk etapta 22 ilde 1903 konutun satılacağını bildirilirken taksitlerin 335 TL’den başladığı açıklandı. Kurasız ve açık satış yöntemiyle yapılacak olan konut satışlarında başvuru önceliği oldukça önemli. Bu nedenle ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşların 31 Aralık tarihine kadar ilgili bankalara başvurularını yapmaları gerekiyor.

Ancak başvuru yapacak kişilerin daha önce konut sahibi olmaması, TOKİ’den konut satın almamış veya kredi kullanmamış olması gerekiyor. 25 yaşını doldurma şartı aranan kişilerin başvuru yaptıkları il sınırları içerisinde en az bir yıl ikamet etmesi gerekiyor.

Dar gelirli vatandaşlara yönelik yapılan 2 + 1 evlere sahip olmak için aylık han halkı gelirinin 5500 TL’den fazla olmaması şartı da isteniyor. Mahalle kültürünün yaşatılması hedeflenen konutlarda yatay mimari kullanılacağı açıklandı.

Hemen ekleyelim niteliklerine ve bulunduğu illere göre değişmekle birlikte yüzde 10, 12, 15, 20, 25 oranlarında peşinatta istenecek. Vade seçenekleri ise 96, 108, 120, 156, 180 ve 240 ay şeklinde olacak.

Orta gelirli vatandaşlar için sunulan 3 + 1 ev satışlarında 18 yaş şartı aranıyor.

Kampanya ŞartlarıTOKİ tarafından açıklanan ve bilinmesi gereken bazı önemli bilgilerden birisi devir konusu. Dar gelirli grubun borçlarını tamamen bitirmeden evlerini kiralamasına veya devretmesine izin verilmiyor. Orta gelirlide ise teslim alındıktan 1-2 yıl sonrasında devir işlemi yapılabilir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bulundukları ilde en az bir yıl ikamet etme şartı aranan kriterlerde, bu süre; şehit aileleri, dul ve yetimler, harp ve vazife malullerinde 3 yıl olarak açıklandı. Eşi vefat etmiş ve çocuğu olan dul kadınlarda yaş şartı istenmiyor. Bir hanehalkından sadece bir adet başvuru yapılabiliyor.

Başvuru için kimlik fotokopisi yeterli olurken, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerin emekli sandıklarından “hak sahipliği belgesi” almaları gerekiyor. Engelli vatandaşların ise Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi ile tam teşekküllü hastane heyet raporunu yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

TOKİ’nin satışa sunduğu evlerin bulunduğu iller ise şu şekilde; Afyonkarahisar, Ankara’nın Kuzeykent, Mamak, Gölbaşı ve Sincan ilçeleri, Balıkesir, Bolu/Mudurnu, Bursa, Burdur, Çanakkale/Bayramiç, Hatay, Çankırı, Kars Merkez ve Sarıkamış, Kayseri/Melikgazi, Kırşehir, Kütahya, Malatya/Pütürge, Niğde, Ordu, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Uşak ve Yozgat şeklinde sıralandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum