Yatırım yapmaya başla!

Üretime Ara Vereceğini Duyuran Tofaş’ın Hisseleri Negatif Performans Sergiledi

Çarşamba günü KAP’a yaptığı duyuruda iki haftalık planlı üretim arası vereceğini duyuran Tofaş’ın hisseleri, gün içinde %0,8’e yakın geriledi.
Üretime Ara Vereceğini Duyuran Tofaş’ın Hisseleri Negatif Performans Sergiledi

Tüm dünyayı etkisi altında alan coronavirüs salgını başta sağlık olmak üzere hayatımızın her alanını olumsuz etkiledi. Güncel rakamlara göre toplam vaka sayısı 15 milyon 424 bine çıktı. Pandeminin hızlandığı Mart ayında birçok dünya devi şirket fabrikalarını kapatıp üretime ara vermişti.

Kısıtlamaların kaldırılmasıyla faaliyetlere yeniden başlandı. Salgınla mücadele kapsamında üretime 2 ay ara verdikten sonra açılan Tofaş, bu kez yıllık bakım için üretimi durduruyor. Şirketin borsada işlem gören hisseleri söz konusu haberin ardından Perşembe günü negatif seyretti.

Tofaş, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yaptığı açıklamada 30 Temmuz – 13 Ağustos arasında üretime ara verileceğini duyurdu.

Tofaş Üretim ArasıSöz konusu molanın bakım ve onarım çalışmalarının yapılması amacıyla verildiği bildirildi. Şirketin Bursa fabrikasında 2 haftalık planlı üretim arasına ilişkin, “Söz konusu dönemde çalışanlarımız yıllık izin hak edişlerini kullanacak olup, fabrikamızda nöbetçi personel ile sadece bakım ve revizyon çalışmaları gerçekleştirilecektir.” açıklamasına yer verildi.

Bakım molası veren otomotiv firması sadece Tofaş değil. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de pandemi döneminde bakım yapamadıklarını ve 2 haftalık planlı üretim arası vereceklerini söylemişti.

Salgın hastalık nedeniyle genel olarak sektörde üretimin düştüğü biliniyor. Nitekim pandeminin küresel ekonomiyi etkilemesiyle tüm dünyada satışlarda sert düşüş oldu. Örneğin Almanya’da otomobil satışları Haziran’da %40 azalarak, son 31 yılın en düşüğüne geriledi.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (TOASO) hisse fiyatı açılıştan bu yana negatif performans sergiliyor.
Tofaş Hisseleri Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü 26,12 liradan kapanan Tofaş hisseleri, yeni güne 26,18 seviyesinden başladı. Gün içi hareket aralığı ise 25,8 – 26,36 olarak kaydedildi. Piyasaların kapanmaya yaklaştığı şu dakikalarda %0,61 ekside 25,94 liradan işlem görüyor.

Hatırlanacağı üzere ilk Covid-19 vakası ülkemizde 10 Mart tarihinde tespit edilmişti. Sonrasında art arda ve hızlı bir şekilde getirilen tedbirler kapsamında yaklaşık iki ay boyunca normal yaşantımız aksadı.

İşte bu dönemde finans piyasalarında sert fiyat hareketleri yaşandı. Özellikle borsada keskin düşüşler olurken, Tofaş hisseleri de bu durumdan nasibini aldı.

Şirket hisseleri Mart ayının ortasında 14,15 ile yılın en düşük seviyesini kaydetti. Sonrasında kademeli bir yükseliş göstererek 27,5’e kadar çıktı. Fakat bugünkü tabloya baktığımızda üretim arası planıyla gün boyu negatif dalgalı bir seyir izlediğini görmekteyiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum