Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tofaş Rekabet Kurulu’na Takıldı: Stellantis Devralma Süreci

2023 yılında Stellantis’in Türkiye’deki haklarını almak için 400 milyon euroluk devralma sürecine giren Tofaş, Rekabet Kurulu’nun kararıyla ilgili açıklama yaptı.
Tofaş Rekabet Kurulu’na Takıldı: Stellantis Devralma Süreci
HABER GİRİŞ

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası (TOASO), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş. paylarının devralınmasına ilişkin Rekabet Kurulu kararını kapsamında açıklama yaptı.

Şirket, 29.07.2023 Stellantis Otomotiv Pazarlama paylarının tamamının, Peugout, Citroen, Opel ve DS Automobiles’dan oluşan markaların distribütörlüğünü içerecek ve Türkiye’deki mevcut faaliyetlerinin şirket tarafından devralınmasına yönelik pay devir sözleşmesinin imzalandığını hatırlattı.

05.12.2023 tarihli açıklamada ise anılan işlemle ilgili alınması gereken Rekabet Kurulu izni konusunda yapılan değerlendirme sonucunda, Rekabet kurulu tarafından işlemin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 10. maddesinin birinci fıkrası uyarınca nıhai incelemeye alınmasına karar verildiği ve sürecin devam ettiğinin duyurulduğu anımsatıldı.

Rekabet Kurulu tarafından yapılan bildirimle nihai incelemenin 23.05.2024 tarihinde tamamlanamayacağının belirtildiği ve nihai inceleme sürecinin uzatılmasına karar verildiği aktarıldı.

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası, bu kapsamda 05.12.2023 tarihli açıklamada belirtildiği üzere sürecin devam ettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Neler Olmuştu?

Tofaş, 2023’te yapmış olduğu açıklamada Stelanntis’in Türkiye’deki haklarını satın almak üzere anlaştığını açıklamıştı. Devam eden süreçte devralma çerçevesinde imzaların atıldığı belirtilmişti.

Şarta bağlı ödeme hariç ve kapanış düzeltmesine göre devralma tutarının 400 milyon euro olduğu belirtilmişti. Rekabet Kurulu, Aralık 2023’te devralmayla ilgili bir neticeye varamamıştı. Bugün yapılan diğer açıklamada yine Rekabet Kurulu’nun yaptığı incelemelere devam ettiği ve devralma sürecinin sürdüğü paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.