Yatırım yapmaya başla!

Tofaş 200 Milyon Euro Yatırım Kredisi Aldı

Tofaş 200 Milyon Euro Yatırım Kredisi Aldı

Otomotiv sektörünün lider ve köklü isimlerinden biri olan Tofaş, yeni yatırımlarda kullanılmak üzere 200 milyon Euro’luk bir kredi anlaşmasına imza attı. Anlaşma Tofaş ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) arasında 22 Ekim’de yapıldı. EBRD’nin Tofaş’a sağlayacağı bu 2022 vadeli, 200 milyon Euro değerindeki kredinin, şirketin hatchback ve station wagon segmentlerindeki otomobil yatırımlarının sabit kıymet ve Ar-Ge harcamaları için kullanılması planlanıyor. Ek olarak bu kredi ile 700 bin yeni aracın üretimi de sağlanabilecek.

Tofaş’ın istihdam politikasını toplumsal gerçekler ve ihtiyaçlar dahilinde yeniden şekillendirdiklerini belirten Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, bu tür çalışmaları destekleyen EBRD ile bir anlaşma imzaladıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti;

“Yeni kredi anlaşmasıyla birlikte Ar-Ge çalışmalarımıza da hız kazandıracağız. 2014 yılı sonunda Doblo’yu ABD ve Kanada pazarına hazırlamış, Avrupa için yenilenmesini sağlamıştık. Yeni kompakt sedan otomobil projemiz Egea’yı da İstanbul Autoshow’da dünyaya tanıttık. 2015 yılında yeni sedan modelimizin pazara sunum hazırlıkları sürerken; bir yandan da Egea Projesi’nin diğer ürünleri olan ve ağırlıklı olarak ihraç pazarlarına sunmak için hazırladığımız hatchback, station wagon otomobillerimizin geliştirilmesine ve Fiorino modelimizin yenilenmesine odaklanmış durumdayız,” şeklinde açıklamada bulundu.

EBRD Türkiye Direktörü Jean-Patrick Marquet ise Tofaş’ı desteklemekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Tofaş’ın yapacağı yeni yatırımlar sayesinde, yeni istihdamlar sağlanacağını ve Türk ekonomisinin bu durumdan pozitif yönde etkileneceğini de sözlerine ekledi.

EBRD’den (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) kısaca bahsetmek gerekirse; otomotiv sektöründe Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika gibi bölgeler başta olmak üzere birçok alanda çalışmış deneyimli bir yatırımcıdır. Tofaş’a verdiği kredi ile hedeflediği ise Türkiye otomotiv sektöründe rekabeti artırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum