Yatırım yapmaya başla!

TOBB/Hisarcıklıoğlu: Türkiye Yeniden GTS’ye Dahil Edilmeli

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin yeniden GTS programına dahil edilmesi gerektiğini söyleyerek, ABD ile serbest ticaret anlaşması veya buna benzer tercihli anlaşmanın imzalanması gerektiğini belirtti.
TOBB/Hisarcıklıoğlu: Türkiye Yeniden GTS’ye Dahil Edilmeli

ABD hükümeti Mayıs ayında yaptığı açıklamada Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) kapsamındaki ülkeler listesinden çıkardığını duyurdu. Bunun yanında Türk çeliğine uygulanan %50 oranındaki ek gümrük vergisi oranını %25 seviyesine indirdiklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump Mart ayında yaptığı açıklamada Türkiye’nin GTS programından yararlanmasına gerek kalmayacak kadar ekonomik seviyenin üstüne çıktığını söyledi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise 17 Mayıs 2019 tarihinde listeden çıkarılan Türkiye’nin yeniden GTS programına dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Section 232 kapsamı dışında tutulması gerektiğini söyledi.

TOBB Başkanı HisarcıklıoğluDaha önceki yıllarda makarna ve çelik gibi bazı ürünlerde uygulanan antidamping sisteminin sonlandırılması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin tekrardan GTS’ye (veya Genelleştirilmiş Preferanslar Sistemi-GSP) katılması gerektiğini vurguladı.

Amerikalı yatırımcıların sorunlarının yapıcı bir şekilde ele alınarak, yaşadığı zorlukların aşılması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün yaptığı konuşmada ülkemizde daha fazla ABD’li yatırımcı istediklerini ve her türlü desteğe hazır olduklarını söylemişti.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un açıklamalarından memnuniyet duyduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, 100 milyar dolarlık ticaret hacminin %50-50 olarak paylaştırılmasının da adil bir yaklaşım olduğunu aktardı. Birlik olarak söz konusu ticaret hacmi hedefine ulaşma konusunda firmalara her türlü yardımı sunacaklarının teminatını verdi.

Türkiye ile ABD arasında serbest ticaret anlaşması yapılmasının zorunlu bir durum olduğunu belirtti.

Türkiye - ABD STACumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Ross ile yaptığı görüşmelerde serbest ticaret anlaşması konusunun ele alındığını ve müzakerelere başlanılmasını istendiğini söylemişti. Ancak Ross bu konunun öyle kısa sürede sonuç vermeyeceğini, ticaret anlaşmalarının yıllarca sürdüğünü hatırlattı.

TOBB Başkanı ise ABD ile STA veya benzeri özellikli de tercihli ticaret anlaşmasının mutlaka imzalanması gerektiğini vurguladı. Dünyadaki tüm üreticilerin ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere iki temel pazara odaklandığını, Türkiye’nin de ihracatının yarıdan fazlasını AB ülkelerine yaptığını söyledi.

Bu noktada ürettiğimiz ürünlerin ne kadar kaliteli ve rekabetçi olduğunun ortaya konduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu ABD ile belirlenen 100 milyar dolarlık ticaret hedefine kolaylıkla ulaşacaklarını sözlerine ekledi. 1977’de ABD ile İsrail arasında yapılan Binational Research and Development (BIRD) Anlaşması’na benzer bir anlaşmanın Türkiye ile de yapılabileceğini önerdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum