Yatırım yapmaya başla!

TOBB Genel Kurulu’na Kıdemde Uzlaşma Talebinde Bulunuldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Genel Kurulu’na iş dünyasından çok sayıda talep geldi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun genel kurul konuşmasında bahsettikleri arasında, kıdem tazminatı da vardı.
TOBB Genel Kurulu’na Kıdemde Uzlaşma Talebinde Bulunuldu

Önceki gün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 75. Genel Kurulu gerçekleştirildi. Burada iş dünyasının talepleri gündeme geldi. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kıdem tazminatı konusuna değindi ve işçi ile işverenin tam mutabakatının mutlaka aranması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca Hisarcıklıoğlu, kıdem tazminatı konusunda reel sektöre yeni bir yük getirilmemesini istedi ve çalışma barışının bundan olumsuz etkilenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, istihdam desteklerinin uzatılması yönünde de istekte bulundu. Kısa çalışma ödeneği için varolan 3 aylık zamanın 6 aya çıkarılmasını talep etti.

Hisarcıklıoğlu İstihdam Desteklerinin Uzatılması Yönünde İstekte BulunduTOBB Başkanı bunların yanında yeşil pasaportlar konusunu da gündeme getirdi. “Reel sektörün asli temsilcileri kapsama alınmadı. Oda-borsa başkanları, yönetimleri ve meclis üyelerimiz de yeşil pasaportu fazlasıyla hak ediyorlar.” diyerek görüş bildirdi.

Bunların yanında genel kurulda gündeme gelen bir diğer konu da kamuda bekleyen alacaklar oldu. Hisarcıklıoğlu, kamuda bekleyen alacakların firmalarda meydana gelen finansal sıkıntılara önemli ölçüde bir sebep olduğunu belirtti.

Hisarcıklıoğlu, ““Bunlar zamanında ödenmediği için bankaların eline insafına kalıyoruz. Bizi bankaların eline düşürmeyin, yüksek faize mahkum etmeyin. Başta biriken KDV alacaklarımız olmak üzere kamudan tüm alacakların bir takvime bağlanmasını bekliyoruz. Biz ödememizi bir gün geciktirirsek, kamu önce gecikme faizi kesiyor. Bu da yetmiyor, 3 kuruş borcumuz olsa tüm hesaplarımıza bloka geliyor. Sabah bir bakıyoruz, hesaplara bloke konmuş, çekler-senetler ödenmiyor. Ne huzurumuz kalıyor, ne itibarımız.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, fiyat farkı kararnamesine de çok sayıda talep olduğunu, fakat henüz çıkmadığını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu Fiyat Kararnamesinde Çok Sayıda Talep Olduğunu İfade EttiYapılan açıklamada, bunların yanında diğer talepler de sıralandı. Başkan Hisarcıklıoğlu, işçi-işveren uyuşmazlıklarında 5 yıllık zamanaşımı dava şartının süresinin çok uzun olduğunu vurguladı. Bu sürenin uzun olmasının bazı suistimallere sebep olduğunu belirtti.

Ardından, “Salondaki arkadaşlarım ne demek istediğimi çok iyi anlıyor. Bizi fırsatçıların eline bırakmayın. Bunun 1 yıl gibi daha makul bir seviyeye çekilmesini bekliyoruz. Ayrıca şirket ölçeği büyüdükçe istihdamı cezalandıran mevzuatlarla karşılaşıyoruz.” sözleriyle düşüncelerini aktardı. Firmaların yaşadığı sıkıntıların başında finansmana erişim ve yüksek faizlerin yer aldığını söyledi.

TOBB Başkanı yaptığı açıklamalara ek olarak, yeni bir Türkiye hikayesi ve yeni bir büyüme modeliyle piyasalarda güvenin artacağını bildirdi. Türkiye’ye karşı oluşturulmak istenen olumsuz algıların önüne geçileceğinin, faiz ve dövizin istikrara ulaşacağının haberini verdi. Yeni kalkınma planı ile birlikte sanayi politikası ve yatırım teşvik sisteminin de yenileceğini dile getirdi.

Başkan, “Tarım ve hayvancılık politikamazı tarafların mutabakatıyla hazırlayalım. Vergi politikamızı değiştirelim. Üreticinin, girişimcinin, sanayicinin üzerindeki yükü kaldıralım. Ekonomiye bir destek de AB katılım sürecini canlandırmaktır.” cümleleriyle konuşmasını bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum