Yatırım yapmaya başla!

TOBB ve Boğaziçi Üniversitesi’den İş Birliği: Çok Sayıda KOBİ E-ihracatta Eğitilecek!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Boğaziçi Üniversitesi'nin iş birliği çerçevesinde Türkiye genelinde e-ticaret faaliyetlerine başlangıç için geri sayım başladı.
TOBB ve Boğaziçi Üniversitesi’den İş Birliği: Çok Sayıda KOBİ E-ihracatta Eğitilecek!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun şahitlik yapıp TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan ve Amazon Avrupa Büyümeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Alex Ootes’in katılımıyla toplanan KOBİ’lere e-ihracat eğitim seminerleri başlatılmasına yönelik protokol, TOBB’da organize edilen törende imzalandı.

Alınan karar kapsamında TOBB ve Boğaziçi Üniversitesi, Türk KOBİ’lerinin e-ticaretle ihracat gerçekleştirmesine imkan yaratmak amacıyla Türkiye genelinde e-ihracat eğitimleri sunacak.

Türkiye Genelinde e-ihracat Eğitimleri OlacakSöz konusu bu eğitimler Türkiye genelinde TOBB’a bağlı olan ticaret ve sanayi odalarında, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi uzmanları tarafından verilecek. Ayrıca eğitim seminerlerinin ele alacağı konuların başında e-ihracat avantajları, ihracat aracılığıyla iş büyütme metodları ve Amazon’un sağladığı satış imkanları gelecek.

Verilen eğitimler doğrultusunda Türkiye’nin 20 farklı şehrinde 40 eğitim semineri, bununla birlikte 2019-2020 dönemi boyunca 2000 KOBİ’ye ulaşmak amaçlanıyor.

İmza töreninde bazı açıklamalarda bulunan Hisarcıklıoğlu, dijital teknoloji sayesinde çok daha hızlı bir ilerleme kaydedildiğine vurgu yaptı. Bu hıza uyum sağlayabilenler için çok büyük fırsatların var olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu bu fırsatlardan birine e-ihracatı örnek gösterdi.

KOBİ’lerin e-ihracat faaliyetlerini desteklemek amacıyla Amazon ve Boğaziçi Üniversitesi ile bir iş birliği içerinde olduklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, e-ihracatın dışa satımı yapılan ürün ve ülke sayısını artırmada en etkili araç olduğunu belirtti.

E-ihracatla birlikte KOBİ’lerin yurt dışında bulunan tüketicilere doğrudan ulaşımının kolay bir şekilde sağlandığını, eski dönemlerdeki zorlukların ortadan kalktığını belirtti. Ardından, sağlanan eğitim imkanlarıyla birlikte KOBİ’lere Avrupa’ya ihracat için Amazon platformu kullanımını öğreteceklerinin açıklayan Hisarcıklıoğlu, bu sayede KOBİ’lerin Avrupa’ya Amazon üzerinden Avrupalı tüketiciyi hedef alacağını belirtti.

Hisarcıklıoğlu’nun ardından konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin sağladığı imkanlardan bahsetti.

Boğaziçi Rektörü Mehmed ÖzkanÖzkan, Türkiye’de bulunan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için pek çok eğitim semineri organize edildiğini ve bunların yanında özel sektörün gelişimini desteklemek amacıyla birtakım programların düzenlendiğini açıkladı.

Edinilen bilgiyi topluma faydalı olacak şekilde kullanmayı ve toplumsal gelişimin desteklenmesini Boğaziçi olarak amaç olarak belirlediklerini vurgulayan Özkan, e-ihracat kapsamında bu projede bulunmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Özkan, söz konusu bu protokolün imzalanmasının KOBİ’ler açısından büyük bir önem taşıdığını belirtirken, bu proje sayesinde çok sayıda KOBİ’nin rahat bir şekilde yurt dışına ihracat gerçekleştirebileceğini ve böylelikle iş hacimlerini artırabileceklerini belirtti.

Amazon Avrupa Büyümeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Alex Ootes ise söz konusu proje ile KOBİ’lere e-ihracatın kapılarını açtıklarını, bundan büyük bir heyecan duyduğunu açıkladı.

Alex OotesTOBB ve Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan bu iş birliği sayesinde KOBİ’lerle daha yakından iletişime geçme fırsatı yakalamaktan oldukça memnun olduğunu açıklayan Ootes, Amazon ekibi olarak KOBİ’lerin büyümesi ve gelişimi için her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Bu kapsamda yine Amazon olarak Türk KOBİ’lerinin yurt dışındaki müşterilerle buluşturulup Türk markalarının küresel çapta tanıtılmasını hedeflediklerini belirten Ootes, söz konusu faaliyetlerle birlikte e-ihracatta büyük başarıların yakalanabileceğinden yana inançlı görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum